Elazığ'da emniyete bombalı araçla saldırı: 3 şehit

Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne bombalı araçla düzenlenen saldırıda; 3 polis şehit oldu, 217 kişi de yaralandı. Başbakan Binali Yıldırım, 4 bakan ve Genelkurmay Başkanı olay yerine gitti. CHP'den bir heyet de Başbakan'a eşlik etti.

ntv.com.tr - NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 18.08.2016 - 10:40 | Son Güncelleme : 19.08.2016 - 07:59

Elazığ'da emniyete bombalı araçla saldırı: 3 şehit

Elazığ tarihin en kanlı saldırısını yaşadı...

İl Emniyet Müdürlüğü’ne dün saat 09.14’te terör örgütü PKK mensupları tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 polis şehit oldu, 85'i polis 217 kişi de yaralandı.

Malatya yolu üzerindeki dört katlı emniyet binasının yanındaki yolda meydana gelen şiddetli patlama, kentin dört bir yanından duyuldu.

Terör saldırısının ardından bölgeye çok sayıda ambulans, polis ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar, ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde kan ihtiyacının bulunmadığını bildirdi.

ERDOĞAN'DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör saldırısının ardından Başbakan Binali Yıldırım ve Vali Murat Zorluoğlu'yu telefonla arayarak bilgi aldı.

BAŞBAKAN, 4 BAKAN VE ORG. AKAR BÖLGEYE GİTTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ'daki saldırıdan sonra tüm programlarını iptal etti.

Başbakan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya Elazığ’a hareket etti.

CHP'DEN HEYET

CHP de, saldırı nedeniyle kente milletvekillerinden oluşan bir heyet gönderdi.

CHP'den yapılan açıklamada, Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Ali Özcan ve Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan'dan oluşan heyetin görevlendirildiği belirtildi.

BİNALAR HASAR GÖRDÜ, ARAÇLAR YANDI

Saldırı sonucu İl Emniyet binası ve çevredeki birçok binada büyük hasar oluştu.

Emniyet bahçesindeki araçlarda çıkan yangın itfaiye ekiplere tarafından söndürüldü. Ayrıca saldırı sırasında bölgeden geçen araçlarda da zarar var.

DERİN ÇUKUR OLUŞTU

Öte yandan, şiddetli patlama nedeniyle ağaçlar yerlerinden sökülürken, bölgede çok büyük çukur oluştu.

OLAY YERİNDE İNCELEME

Saldırının ardından bölge güvenlik çemberine alındı, cadde trafiğe kapatıldı. Olay yeri inceleme ekipleri de incelemelerde bulundu.

Saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

Saldırının ardından Vali Murat Zorluoğlu, olay yerinde incelemelerde bulundu.

YAYIN YASAĞI

Öte yandan, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Başbakanlığın yazısıyla, Elazığ Emniyet Müdürlüğü'ne PKK'lı teröristlerce bugün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin geçici yayın yasağı getirildiğini duyurdu.

BÖLGE MİLLETVEKİLLERİNDEN AÇIKLAMA

Elazığ AK Parti Milletvekili Ömer Serdar ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulundu. 

Ömer Serdar, "Saldırı olacağına dair istihbari bilgi yoktu. Dün Van'da gerçekleşen, önceki hafta Diyarbakır'da gerçekleşen saldırılar ele alındığında, PKK'nın bir eylemi gibi görünüyor. Elazığ sakin bir yerdi, PKK için bir bariyerdi sanırım o bariyer aşılmak isteniyor. Biz yine o hatta mücaledemizi vermeye devam edeceğiz" dedi. 

Metin Bulut, ise "Elazığ tampon bir bölgeydi, güvenli bir bölgeydi. Tüm Elazığ'a geçmiş olsun diliyorum. Umarım şehit sayısı çok fazla artmaz" dedi.

“ÖNCEKİ PATLAMALARA BENZEMİYOR”

Elazığ’da bulunan gazeteci Rıdvan Kaya, NTV yayınına bağlanarak şunları söyledi:
“İlk önce gidenlerden birisiyim. Emniyet’le bizim aramızda yaklaşık 1 km var. O hali görünce dizlerimizin bağı kırıldı. Emniyet Müdürlüğü’nün bir bölümü kullanılamaz haldeydi, sokakta olan araçların tamamı paramparça, bir kısmı yanıyordu. Çok değişik ve korkunç bir patlamaydı. Evlerde deprem etkisi yaptı. Aşağı yukarı 2 km’den itibaren dükkanların camları kırılmış durumda. Önceki patlamalara hiç benzemiyor...”

Sayfa Yükleniyor...