Elbistan'da "mikrobiyal kirlenme" nedeniyle 2 günlük su kesintisi

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, yaklaşık 40 bin kişinin zehirlenmesine neden olan "mikrobiyal kirlenme" nedeniyle su depolarında yüksek dozda klorlama yapılacak. Bu nedenle 2 günlük su kesintisi yapılacağı duyuruldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.09.2016 - 12:23 | Son Güncelleme : 01.09.2016 - 12:24

Elbistan'da "mikrobiyal kirlenme" nedeniyle 2 günlük su kesintisi

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde, içme suyundaki "mikrobiyal kirlenme" nedeniyle 2 günlük su kesintisi yapılacağı bildirildi. 

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Daire Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Elbistan'da geçen hafta içme suyu şebekesinde meydana gelen mikrobiyal kirlenme olduğu hatırlatıldı.

Konuyla ilgili önlem alındığına değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlçe şebekesinde kontaminasyonun (bulaşma) önlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında iki günlük su kesintisi yapılacak. Su kesintileri nedeniyle ilçenin su depolarında kısa süre için yüksek dozda klorlama (süper klorlama) yapılacak. Kesinti sonrasında tüketime verilecek suyun kirli olma riski yüksektir.

Bu nedenle ikinci bir duyuruya kadar şebeke suyunun içilmesi, yemek hazırlanması ve çamaşır yıkama amaçlı kullanılmaması gerekmektedir. Şebekeye verilen su berraklaşıncaya kadar musluklardan akıtılması, evlerde kullanılan güneş enerjisi ile su deposundaki suların tahliye edilmesi ve gerekli dezenfekte çalışması yapıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir."

Elbistan'da geçen hafta sonu şebeke suyundan zehirlendiği belirtilen çok sayıda vatandaş hastaneye başvurmuştu. Yapılan açıklamada yaklaşık 40 bin hastanın tedavi edildiği belirtilmişti.

Sayfa Yükleniyor...