Kaya Türkmen’in yerine Türkiye’nin KKTC’ye gönderdiği yardımları koordine etmesi ve ekonomik önlemler paketini uygulaması için atadığı müsteşar Halil İbrahim Akça getiriliyor.

Kuzey Kıbrıs’la Ankara arasında gerilim sürerken Büyükelçi Kaya Türkmen’in Lefkoşa’daki görevinin sona ermesi büyük bir sürpriz oldu.

Ancak daha büyük sürpriz Kaya Türkmen’in yerine Kıbrıslı Türk vatandaşların mitinglerde protesto ettiği ekonomik önlemlerin başını çeken bürokrat, Türkiye'nin Ada'daki yardımlarını yöneten müsteşar Halil İbrahim Akça’nın atanması oldu.

Türkiye’de Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Vekiliyken KKTC’ye atanan ve Kuzey Kıbrıs ekonomisinde revizyon için ekonomik önlemler paketinin uygulanmasını sağlayan Halil İbrahim Akça, son dönemde KKTC’de özellikle sendikaların büyük tepkisini çekmişti.

Edinilen bilgilere göre, KKTC yönetimi ile müsteşar Halil İbrahim Akça arasındaki ilişkiler son derece gergin.

Akça’nın özellikle Ankara’yla birlikte hazırlanan ekonomik önlemler paketinin uygulanmasında izlediği tavır eleştiriliyor, gerek hükümetin gerekse cumhurbaşkanlığının tepkisi var. Sivil toplum örgütleri ve sendikalar da Akça’ya karşı tavır almış durumda.

Şikayetler üzerine Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun devreye girdiği ve müsteşar Halil İbrahim Akça’nın görevden alınmasını istediği belirtiliyor. Eroğlu’nun Başbakan Erdoğan ve Cemil Çiçek nezdinde defalarca girişim yaptığı öne sürülüyor.

Tepkilere rağmen Halil İbrahim Akça’nın büyükelçilik görevine atanmasıyla, mevcut gerilimin daha da tırmanacağı iddia ediliyor. Akça, Kıbrıs’ta dışışleri kökenli olmayan ilk büyükelçi olacak.

Gelişmeler şok etkisi yarattı, siyasi kulislerde iki ülke arasındaki ilişkilerin nereye gideceği ve sonuçlarının ne olacağı tartışılıyor.