'Elde edilecek gelir TSK'ya ait'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TSK arazilerinin Hazine'ye devri konusuyla ilgili olarak, "Çalışmalar devam ediyor. Elde edilecek gelir TSK'ya ait olacak" dedi.

'Elde edilecek gelir TSK'ya ait'

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığı'nın 2013 bütçesi üzerine sunum yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TSK arazilerinin Hazine'ye devri konusuyla ilgili konuştu.

Şehir içinde kalan askeri alanların şehir dışına taşınması ile ilgili talebin Türk Silahlı Kuvvetleri'nden geldiğini söyleyen Bayraktar, bu alanlardan elde edilecek gelirin, yine Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait olacağını söyledi.

Bayraktar şöyle konuştu:

"Milli Savunma Bakanlığı'na, Genelkurmay'a, hatta Jandarma Genel Komutanlığı'na ait bazı araziler şehrin çok ortasında kalmıştır. Bu arazileri gerek Genelkurmay gerek Jandarma gerekse Milli Savunma Bakanlığımız bir şekilde değerlendirmek istiyor. 'Biz orada askerlik hizmetlerini çok iyi yapamıyoruz hem de bu kıymetli arazilerimizi değerlendirerek şehrin biraz daha dışında günün şartlarına uygun yeni tesisler yapmak istiyoruz' şeklinde bir çalışma sürüyor.

TOKİ'de biz Genelkurmay'dan, Jandarma Genel Komutanlığı'ndan çok arazi aldık. Gerek Jandarma'nın gerekse Genelkurmay Başkanlığı'nın tapuları Hazine'ye ait ama bunlar kendilerine tahsisli yerler. Genelkurmay'a tahsisli olanların tasarruf yetkisi Genelkurmay'a ait, Jandarma'nın öyle değil. Ama görüşme içinde 'nasıl bunları en iyi değerlendiririz' diye bir çalışmamız var.''

Bayraktar ayrıca hazırlanan bir torba yasa ile, 1992 öncesinde kıyılara kaçak inşa edilen yapılara af geleceği ve kıyı kenar çizgilerinin değişeceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...