Eldiven ve siperlik takmayan trafik polisinin kestiği ceza iptal

Muğla'da geçtiğimiz yıl trafik kazasına karışan bir motosiklet sürücüsü alkolmetreyi üflemeyi reddedince 3 bin 836 TL para cezası kesildi ve ehliyetine el konuldu. Ancak sürücü, corona virüs genelgesini gerekçe gösterip alkol testi yapmak isteyen polislerde eldiven ve siperlik olmadığını belgeleyerek itirazda bulundu. Ceza iptal edildi.

Haberler - DHA 11.03.2022 - 14:37

Eldiven ve siperlik takmayan trafik polisinin kestiği ceza iptal
Arşiv

Muğla'nın Bodrum ilçesinde geçtiğimiz yıl 22 Temmuz'da Ali Z., alkollü olarak kullandığı motosikletle park halindeki otomobile çarptı.

Çevredekiler, durumu sağlık ve polis ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine gelen polis ekipleri, Ali Z.'den alkometreye üflemesini istedi.

2,46 PROMİL ALKOLLÜ ÇIKTI

Alkolmetreye üflemeyi reddeden motosiklet sürücüsü, hastanede kan örneği alınarak yapılan ölçümde 2,46 promil alkollü çıktı.

PARA CEZASI KESİLİP EHLİYETİNE EL KONULDU

Ali Z.'nin ehliyetinin de motosiklet kullanmaya uygun olmadığı tespit edildi. Ali Z.'ye 'alkollü araç kullanmak' ile 'yetkili olmadığı aracı kullanmak' suçlarından toplam 3 bin 836 TL para cezası kesilip, ehliyetine el konuldu.

AVUKATI ARACILIĞIYLA İTİRAZ ETTİ

Ali Z., Covid-19 salgını nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü'nün alkolmetre ile alkol testinin nasıl yapılacağı konusunda yayınladığı genelgeyi gerekçe göstererek, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti.

Genelgeye göre, alkol testi sırasında polislerde eldiven ve siperlik bulunması gerektiği belirtildi.

Ali Z.'nin kaza yerinde test yapılmak istendiği sırada cep telefonu kamerasıyla çektiği görüntülerde, polislerde eldiven ve siperlik bulunmadığı tespit edildi.

Polislerde eldiven ve siperlik bulunmadığı tespit edildi. Polislerde eldiven ve siperlik bulunmadığı tespit edildi.

MAHKEME CEZAYI İPTAL ETTİ

Bodrum 2'nci Sulh Ceza Hakimliği, polislerin corona virüs tedbirlerine aykırı şekilde alkolmetre üfletmeye çalıştığı gerekçesiyle Ali Z.'ye kesilen 3 bin 836 TL para cezasını ve ehliyete el koyma kararını iptal etti.

''VATANDAŞLARIN BİLİNÇLİ OLMASI GEREKİYOR''

Avukat Bahar Dural, müvekkilinin kendi isteğiyle hastaneye gidip, kan vererek alkol testi yaptırdığını belirtip ''Kendisinin alkol testi yaptırmak ya da yaptırmamak gibi derdi yoktu. Sadece kurallara uyulmasını istedi'' dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün alkolmetreye nasıl üfleneceği konusunda, 31 Ağustos 2020 tarihinde açık bir genelge yayımladığına dikkat çeken Dural, şöyle devam etti:

''Bu yazıda, alkol kontrolü yapacak olan görevlinin mutlak suretle maskesi, eldiveni ve siperliğinin takılı olması gerektiği belirtilmiştir. Ancak müvekkilimin çektiği videoda açıkça görüyoruz ki poliste ne siperlik ne de eldiven var. Bu sebeple karara yaptığımız itiraz kabul edildi ve adalet yerini buldu. Vatandaşların da bu konuda bilinçli olması lazım.''

Sayfa Yükleniyor...