Türkiye’de Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) öne çıktığı elektrikli otomobil projeleri, geleceğin yeşil dostu araçlarını ortaya çıkarmak için dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde uzun yıllardır destekleniyor. Bu üniversitelerden biri olan TU Delft, elektrikli otomobillerde hızlanma rekorunu kırarak önemli bir başarı elde etti.

İlişkili Haberler


Bugüne kadar 13 araç üreten üniversite, DUT12 otomobiliyle 0’dan saatte 100 km hıza 2.15 saniyede hızlanmayı başardı. DUT12’nin bir önceki rekoru 2.68 saniyeydi.

2012’de üretilen DUT12, sadece 145 kg ağırlığında dört tekerli elektrikli bir otomobil. Formula Öğrenci yarışları için tasarlanan aracın, Dünya Şampiyonası’nda Almanya’nın Hockenheim pistinde resmiyet kazanmamış bir şampiyonluğu da var.

Phys.org’un haberine göre, Hollandalı öğrenciler DUT12’yi daha hızlı kılmak için aracın beygir gücünü artırırken ağırlığını da o kadar azalttı. Motor 114 beygir gücünden 135’e çıkarılırken, ağırlık beygir gücü başına 1 kilo azaltıldı.

DUT12, en hafif sürücüsü Marly Kuijpers’le hız rekorunu da kırmış oldu. TU Delft, DUT13 araçlarıyla her yıl yeni bir otomobil üretmeye devam ediyor.