Gelecekte pazar payları artacak ve giderek konvansiyonel otomobillerin yerini alacak elektrikli otomobillere, yayaların duymaları ve yollarına çıkmamaları için her marka ve modele özgü bir ses verilmesi öngörülüyor.

İlişkili Haberler


Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, yol güvenliği uzmanlarının bu "sıfır" emisyona sahip "yeşil" araçların ürkütücü bir biçimde sessiz olmalarının kaza ve ölüm riskini arttırdığı yönündeki ısrarlı uyarılarından sonra, Avrupa Birliği, Japonya ve ABD'de standartları belirleyen kurumlar, üreticilere aralarında konvansiyonel motor sesinden Yıldız Savaşları'nın bilim-kurgu seslerine kadar bir dizi ses için izin vermeyi düşünmeye başladı.

Yetkililer, elektrikli otomobil üreticilerine, yolda farkedilmelerini sağlayacak biçimde her marka ve modele özgü bir ses verilmesini dahi değerlendiriyorlar.

Sessiz elektrikli araçların yayalar için yarattığı tehlikeye dair Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, melez motorlu araçlar, yayalar tarafından farkedilmeden önce normal patlamalı motorlu araçlara oranla yüzde 40 daha fazla yaklaşıyorlar.

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi de, ülkenin Batı Mitlands bölgesinde elektrikli otomobil üreticileriyle bu ay içinde çeşitli sesleri test edecek.

Bir elektrikli test aracı her hafta değişik bir sesi test edecek ve ekipler de yayaların bu seslere tepkilerini ölçecek.

Denenecek sesler arasında Yıldız Savaşları filminin bilim kurgu sesleri de bulunuyor.

Uzmanlar, elektrikli otomobillere özellikle yavaş giderken bir ses vermenin yayalar açısından önemli olduğunun altını çiziyorlar. Bu tür araçların ancak yaklaşık 35 km hızdan sonra lastiklerinin yolla teması sonucu çıkardığı sesin duyulabildiğine işaret ediliyor.