Dicle Elektrik Dağıtım Müdürlüğü'ne gelen kalabalık bir grup köylerine bir aydır elektrik verilmediği gerekçesiyle sopalarla saldırdı.

Binaya giren Uzunbahçe köylüleri, turnikelerden atlayarak içeri girdi. Güvenlik görevlileri kalabalık grubu engellemek için havaya ateş açtı ama köylülere engel olamadılar.

Kalabalık grup ellerine geçirdikleri çubuk ve sopalarla sorumlu aradılar. İkna çabalarına ise kulak asmadılar. Gerginlik üzerine çevik kuvvet ve çok sayıda panzer binaya gönderildi.

Olayların ardından 40 kişi gözaltına alındı.

DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürü Nihat Nurbaki, köyden gelen vatandaşların herhangi bir yetkili ile görüşme talebinde bulunmadan, kurum güvenliğinden sorumlu personelleri darbetmek suretiyle kurum kampüs alanında etrafa zarar verdiğini ileri sürdü.

Nurbaki, yazılı açıklamasında, 75 haneli Uzunbahçe köyünün 60 elektrik abonesi bulunduğunu, 13 Aralık 2010 tarihinde köy muhtarının trafonun yetersiz olduğuna dair dilekçesi üzerine köy mahallinde inceleme yapıldığı ifade edildi.

Köy muhtarının 4 Şubat'ta İl Müdürlüğünü anlatan Nurbaki, şunları kaydetti:

''7 Şubat tarihinde saat 13.15 sıralarında köyden gelen vatandaşlar herhangi bir yetkili ile görüşme talebinde bulunmadan, kurum güvenliğinden sorumlu personelleri darbetmek suretiyle kurum kampüs alanında etrafa zarar vererek, kurum idarecilerinin odalarına akın etmiş, kapatılan kapıları zorlayarak hasar meydana getirmişlerdir. Darbedilen özel güvenlik personelleri olay yerine gelen 112 ekipleri tarafından hastaneye kaldırılarak durumu ağır olan özel güvenlik personelinin kaşı yarılarak 9 dikiş atılmış olup hastane tarafından 5 gün iş göremez raporu verilmiştir. Diğer iki bayan özel güvenlik personelinin çeşitli yerlerinde darp izine rastlanmış ve hastane tarafından rapor verilmiştir. Daha sonra il müdürlüğüne intikal eden Diyarbakır İl Emniyet Müdürünün görevlileri tarafından köylüler ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürülmüştür. Durum normale dönmüş ve anılan köye yeniden trafo tesis çalışmamız devam etmektedir.''