Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) nedir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün gerçekleştirilen bir programda, hayata hız ve güvenlik katacağını söylediği Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ni (EKDS) tanıttı. Peki, Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) nedir?

Haberler 15.07.2021 - 11:32

Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) nedir?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da bir otelde düzenlenen programda Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'ni (EKDS) tanıttı. 

Bakan Soylu, bu sistem sayesinde kimlik doğrulamanın, yeni kimlik kartı ve parmak iziyle kısa sürede gerçekleştirileceğini söyledi. 

Sistemin, hayata hız ve güvenlik katacağını ifade eden Soylu, Temmuz ayı sonu itibarıyla projenin daha da yaygınlaştırılacağını duyurdu.

ELEKTRONİK KİMLİK DOĞRULAMA SİSTEMİ (EKDS) NEDİR?

Kamu hizmeti sağlayacak kurumların sundukları hizmetlerden faydalanabilmek için, kişisel kimlik doğrulama amacıyla kullanılan akıllı kimlik kartıdır.

KART ERİŞİM CİHAZI

Kart Erişim Cihazı (KEC), EKDS’nin uç birim cihazlarından biri olup, elektronik ortamda hizmet veren uygulamalar için kimlik kartının yetkili kurum tarafından verildiğinin ve kartın gerçekten hamiline ait olduğunun doğrulaması amacıyla kullanılmaktadır.

KİMLİK DOĞRULAMA SUNUCUSU

KEC tarafından oluşturulan kimlik doğrulama bildirimlerinin doğruluğunun kontrol edildiği sunucudur.

KİMLİK DOĞRULAMA POLİTİKA SUNUCUSU

Kimlik doğrulama işlemi, her kurumun sunduğu hizmetlere bağlı olarak belirlediği politikalar doğrultusunda yapılmaktadır. Bazı kurumlar sadece kart şifresini (PIN) yeterli bulurken bazı kurumlar ise hem kart şifresini hem de biyometri ile doğrulama yapılmasını talep edebilir. Kurumların kimlik doğrulama politikaları bu sunucuda tanımlanır.

KİMLİK DOĞRULAMA FAKTÖRLERİ

Fiziksel doğrulama

Güvenli mesajlaşma

Elektronik sertifika

Parola (PIN kodu)

Biyometri

Dijital fotoğraf

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...