Sabiha Gökçen Havalimanı'nda dün akşam gerilimli saatler yaşandı. Kharkov-İstanbul seferini yapan uçak havada kaçırılma sinyali verdi.

"Uçakta bomba var" diyen korsan, uçağın rotasını kış olimpiyatlarının yapıldığı Soçi'ye çevirmek istedi.

Pilotlar, uçağı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirmeyi başardı.

4 saat süren ikna çabaları sonuç vermeyince de operasyon düzenlendi ve hava korsanı etkisiz hale getirildi.

ULAŞTIRMA BAKANI'NDAN AÇIKLAMA
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, olayın bir terör saldırısı değil, bireysel bir eylem olduğunu söyledi.

Elvan, ''Herhangi bir sorun olmadan tüm yolcularımız tahliye edildi. Gerekli yasal işlemler de şahısa yönelik olarak yapılıyor. Bireysel bir olay olduğunu düşünüyoruz. Soçi'ye gitmek istediğini ifade etmiş. Ukrayna'ya yönelik olabilir bilemiyoruz. Ciddi bir şey olmadığını ifade etti arkadaşlar, alkollü olduğunu ifade ettiler'' dedi.

ÖNCE HASTANE SONRA SORGU
Bu arada İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gerilimli saatler yaşanmasına neden olan Ukraynalı hava korsanının İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulandı.

Operasyonla etkisiz hale getirilirken başından hafif yaralanan hava korsanının ilk tedavisi Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Kozlov, emniyet müdürlüğüne götürülmeden önce de sağlık kontrolünden geçirildi.

UÇAĞI NEDEN KAÇIRMAK İSTEDİ?
Ülkesindeki ve Rusya'daki tutukluların serbest bırakılması için bu eylemi gerçekleştirdiği belirtilen Kozlov'un terör kaydının tespit edilmediği kaydedildi.

45 yaşındaki Kozlov'un kasti olarak Türk uçağını tercih etmediği, ilk kalkan uçak olduğu için bilet alıp bindiğini, başka ülkenin uçağı olsaydı ona bineceğini söylediği bildirildi.

Türkiye'ye 2013 yılında turist olarak geldiği öğrenilen Kozlov'un emniyetteki işlemlerinin yarın tamamlanması bekleniyor.

Yarın tekrar sağlık kontrolünden geçirilecek olan Kozlov'un daha sonra Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilmesi öngörülüyor.

BOMBAYLA TEHDİT ETMİŞ
Kozlov'un uçakta ayağa kalkarak kargo bölümünde bomba olduğunu ve elindeki telefonla bombayı patlatacağını dile getirerek, uçağı Soçi'ye kaçırma girişiminde bulunduğu belirtildi.

Elindeki telefonla bombayı etkin hale getireceğini ifade eden Kozlov'a istediğini yapacağını söyleyen pilotun, uçağı Soçi yerine Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirdiği kaydedildi.

Uçağın Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmesinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Özel Harekat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin hemen harekete geçtiği, Kozlov ile 5 kişilik bir ekip müzakere yürütürken bir yandan da özel harekat uzmanlarının kargo bölümünü incelediği bildirildi.

İnceleme devam ederken, uçaktaki yolcuların boşaltılması için anlaşmaya varıldığı, yolcuların tahliyesi sırasında süren aramalarda patlayıcı madde bulunmadığı ifade edildi.