Bakan Lütfi Elvan: 3. havalimanında süre uzatımı söz konusu değil

3. havalimanı çalışmalarını inceleyen Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, bölgenin bataklık olduğu eleştirilerine yanıt verdi. Elvan, "Herhangi bir sıkıntı yok" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 26.12.2014 - 17:09

Bakan Lütfi Elvan: 3. havalimanında süre uzatımı söz konusu değil

Ulaştırma Denizcilik, Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Üçüncü Havalimanı’yla ilgili çalışmaları yerinde inceledi.

Burada bir açıklama yapan Bakan Elvan, şöyle konuştu:

Çalışmalar iyi gidiyor, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Biz de çalışmaları yakından takip ediyoruz.  

"SÜRE UZATIMI OLMAYACAK"

300 milyon Euro civarında iş makinesi alınmıştır. Burada yapılan çalışmalar zemin etüdü ve sondajlardır. Çalışmalar tamamlandıktan sonra havalimanı yatırım çalışmalarına başlanacaktır.

Kesinlikle süre uzatımı söz konusu değil. Çalışmalar takvime uygun bir şekilde yürüyor. Kodun düşürülmesi bir problem anlamına gelmiyor.

"1 KURUŞLUK ZARAR OLMAYACAK"

10 milyar Euro'luk yatırım olacak. Diyelim ki, 9 milyarlık bir yatırım olacak. Aradaki fark devletin kasasına girecek. 1 kuruşluk dahi kamu zararı söz konusu olmayacak.

KİMLER KARŞI ÇIKIYOR?

Havalimanını eleştirenler kimler? Yurtdışından Türkiye aleyhine kampanya yapan gazeteler, bazı ülkeler, değişik makaleler... Diğer yandan Boğaz Köprüsü, otoyol yapımına hayır diyenler, havaalimanına hayır diyenlerdir. 

BATAKLIK ELEŞTİRİLERİ

Jeoloji Mühendisleri Odası burada sondaj yapmış mı? Komik olmasınlar. Burada 750’nin üzerinde sondaj yapılmış. Buranın bataklık olduğunu biz de biliyoruz. Dünyadaki hangi gelişmeleri biliyorlar? San Fransisco’da, Bangkok’da uygulandığını biliyorlar mı? Arkadaşlarımız bataklıkla ilgili olarak çalışmalar yapıyor. Teknolojik olarak imkanımız da gücümüz de var. Uluslararası düzeyde ÇED raporu alınacak.

KÖPRÜDE TABLİYE ATMA TÖRENİ
Bakan Elvan 3. havalimanında incelemelerde bulunduktan sonra, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün tabliye atma törenine katıldı.

Kule yüksekliğinde 305 metreye ulaşıldığını aktaran Bakan Elvan, ulaşılacak maksimum noktanın 322 metre olacağını, kulelere yönelik betonarme çalışmalarının tamamlandığını, bundan sonra çelik konstrüksiyon yerleştirme çalışmalarının süreceğini kaydetti.
İlki bugün yerleştirilen tabliyelerden 58 tane daha yerleştirileceğini dile getiren Elvan, tabliyelerin 59 metreye 4,5 metre ebadında ve 400 ton ağırlığında olduğunu belirterek, "Bundan sonraki tabliyelerimizin her birinin uzunluğu 24 metre olacak" dedi.

İnşaatta toplam 121 bin kilometre kablo kullanılacağını kaydederek, "Dünyayı 3 kere dolaşacak uzunlukta kablo teli kullanıyoruz" diye konuştu.

35 VİYADÜK, 106 GEÇİT

Köprünün devamı olan Kuzey Marmara Otoyolu için de 95 kilometrelik yolun hizmete sunulacağına dikkati çeken Bakan Elvan, şöyle devam etti:

"Toplam 68 milyon metreküp yapılması gereken kazının 49 milyon metreküplük kısmı tamamlandı. Yani yüzde 70'i... 22 milyon metreküplük dolgu yaptık ve daha 41 milyon metreküp dolguyu daha gerçekleştireceğiz. Burada da gerçekleşme oranı yüzde 54. Projemizde 35 viyadük yapılacak, bunların 31'inde çalışmalarımız devam ediyor, önemli kısmı da tamamlanmış durumda. 106 alt, üst geçidimiz var. Burada da yüzde 35 civarında bir fiziki gerçekleşme söz konusu. 205 menfez yapılacak, burada da gerçekleşme oranı yüzde 70. Toplam boyu bin 200 metre olan iki tünel inşa ediyoruz, Riva Tüneli'nin tamamını bitirdik, Çamlık Tüneli'nde ise yüzde 38 oranında bir gerçekleşmemiz var."

Tabliyenin yerleştirilmesi için telsizden talimat veren Lütfi Elvan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün daha çok ağır vasıtalar tarafından kullanılacağını aktardı.

“YÜZDE 78’İ ORMAN ARAZİSİNDE, YAPILAŞMA YOK”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Otoyolun geçiş güzergahına baktığımızda aşağı yukarı yüzde 78'inin orman arazisinden geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla buralarda bir yapılaşma kesinlikle söz konusu olmayacaktır" dedi.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, köprünün planlandığı gibi 29 Ekim 2015’te açıldığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...