Emanet paraşütle ölüme uçtu

Arkadaşının yeni aldığı paraşütü denemek için havalandı, ters rüzgara kapıldı. Dağın eteklerine sert şekilde düşüp ağaca takılan fizik öğretmeni, ekipler yetişemeden yaşamını yitirdi.

21.07.2010 - 02:13

Kayseri'de dün akşam havanın karardığı saatlerde, bir grup yamaç paraşütçü Ali Dağı'ndan uçuş yaptı. Özgür Sarıgül ve Erdem Pınarbaşı, uçuşunu tamamladıktan sonra Fuat Menderes Koramaz uçuşa geçti.

Koramaz, havadayken aniden ters rüzgar esmeye başladı. Rüzgarın etkisiyle kontrolünü kaybeden Koramaz, Ali Dağı eteklerine sert bir şekilde düşerek paraşütüyle bir ağaca takıldı.

Olayı gören çevredeki vatandaşlar tarafından paraşütten indirilen Koramaz için cankurtaran çağrıldı. Ancak acil servis ekipleri bölgeye ulaştığında Koramaz yaşamını yitirmişti.

Koramaz'ın arkadaşı Hamdi Şiray'ın yeni aldığı paraşütü denemek için uçuş yaptığı ortaya çıktı. Daha önce, farklı bölgelerde çok sayıda yamaç paraşütü şenliğine katılan Koramaz, 2006 yılında da yine Kayseri'de yamaç paraşütü ile uçarken sert iniş yaparak yaralanmıştı.

Koramaz'ın, serbest fizik öğretmenliği yaptığı öğrenildi.

Yamaç Paraşütü Eğitmeni Adem Hasgül, Fuat Menderes Koramaz'ın en az 250 uçuş yaptığını ve çok tecrübeli bir paraşütçü olduğunu söyledi.

Koramaz'ın uluslararası uçuş lisansının da bulunduğunu ve birçok yarışmaya katıldığını belirten Hasgül, kazayı şöyle anlattı:

''Koramaz'ın uçuş yaptığı saatler, aslında yamaç paraşütü için oldukça uygun saatler. Ancak, uçuş sırasında ters bir rüzgar başlamış. Ondan önce atlayan iki arkadaş bu rüzgar nedeniyle hemen inişe geçmiş. Kendisi de inişe geçen Fuat Bey, rüzgarın etkisiyle iniş alanından uzaklaşıp dağa doğru sürüklenmiş. Rüzgardan kurtulmak için sert manevra yapınca da çok sert iniş yapmış. İndiği yer ağaçlık ve kayalık olduğu için maalesef bu üzücü olay yaşanmış.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...