'Emeğin filmleri' yolculuğuna başlıyor

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve İzmir’de eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

29.03.2010 - 10:49

'Emeğin filmleri' yolculuğuna başlıyor

İşçi Filmleri Festivali için geri sayım başladı. İlk kez 2006 yılında gerçekleştirilen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1–10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara'da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. Festival daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak.

Festivalin teması bu yıl güvencesiz çalıştırma ve buna karşı yürütülen mücadelelere odaklanacak. Hem Türkiye’den hem dünyanın dört yanından, hem yeni hem de klasikleşmiş eserlerin bulunduğu 50’den fazla filmin gösterilecek. Yerli yabancı bazı filmlerin ilk gösterimleri festivalde yapılacak. Festivalde ayrıca Tekel direnişini anlatan belgesel filmler önemli yer tutuyor.

İranlı usta yönetmen Macid Macidi festivalin bu yılki konukları arasında bulunuyor.

Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmayı ve Türkiye'deki işçi filmi üretimini özendirmeyi amaçlayan olan festival kapsamında bu yıl 3-4 Mayıs tarihlerinde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ‘LaborComm/Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’ düzenlenecek.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da görme engellilerinin izleyebilmesi amacıyla bir filmin gösterimi sesli betimleme yöntemiyle yapılacak.

Gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Salonu, İstanbul Halkevi; Ankara’da Batı Sineması, Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Sakarya Meydanı; İzmir’de İzmir Fuarı İsmet İnönü Kültür Merkezi, İzmir Fuarı Gençlik Tiyatrosu’nda yapılacak. Bu gösterimlerin dışında birçok yoksul mahallede ve işyerlerinde de özel gösterimler düzenlenecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.

Festivalle ilgili tüm bilgilere iff.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...