Emekli 4 generale tutuklama

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen emekli  5 generalden 4'ü tutuklandı.

13.02.2013 - 10:27

Emekli 4 generale tutuklama

28 Şubat soruşturmasında emekli 4 general daha tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 28 Şubat soruşturmasında sabah saatlerinde emekli Orgeneral Orhan Yöney, emekli Oramiral Hayri Bülent Alpkaya, emekli Korgeneral Köksal Karabay, emekli Koramiral Altaç Atılan ve emekli Tümgeneral Ersin Yılmaz, ifadeye çağrılmıştı.

Polis nezaretinde Ankara Adliyesi'ne getirilen Yöney, Alpkaya, Karabay, Atılan ve Yılmaz soruşturmayı yürüten TMK'nın 10. Maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'e ifade verdi.

Sorguda sanıklara Batı Çalışma Grubu toplantılarına ait belgeler gösterildi.

Belgeler arasında dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir başkanlığında yapılan ve 5 şüphelinin de katıldığı toplantıya ait ses kayıt tutanağının da olduğu öğrenildi.

Hükümete muhtıra vererek, sıkıyönetim uygulanması gerektiğini savunduğu iddia edilen zanlılar, bu belgerle ilgili yorum yapmayarak, suçlamaları reddetti.

Sorgunun ardından sanıklar, 'darbe girişiminde bulunma ve anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs' suçlamasıyla tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

5 zanlı hakkındaki karar gece saatlerinde açıklandı.

Orhan Yöney, Hayri Bülent Alpkaya, Köksal Karabay ve Altaç Atılan tutuklandı. Mahkeme, Ersin Yılmaz'ı ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

4 zanlı Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne ait minibüsle, eskort eşliğinde Sincan F tipi cezaevine götürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...