Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden geçen yıl emekliye ayrılan Prof. Dr. Doğan Perinçek'in, sosyal sorumluluk projesi kapsamında bir ay gönüllü çalışacağı işletmeler, günlük hasılatlarının yüzde 10'unu ihtiyaç sahibi öğrencilere bağışlayacak. Perinçek ilk olarak bir kafede garsonluk yaparak, yardıma muhtaç öğrencilere destek oldu.

Köylerde eğitim gören yardıma muhtaç öğrencilere katkıda bulunmak amacıyla proje hazırlayan Perinçek, Çanakkale Valiliği ve İl Dernekler Müdürlüğü'nden gerekli izinleri aldı.

Prof. Dr. Doğan Perinçek yardıma muhtaç öğrencilere destek için garsonluk yaptı. 
Prof. Dr. Doğan Perinçek yardıma muhtaç öğrencilere destek için garsonluk yaptı. 

Çalışmalarına başlayan Perinçek, ilk gün bir kafede garson olarak çalıştı. Kafeye gelen müşterilerin siparişlerini alıp, istedikleri menüyü getiren Perinçek, bir ay sürecek projesi kapsamında farklı işletmelerde gönüllü çalışmaya devam edecek.

Perinçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışacağı iş yerlerinin sorumlularının, günlük hasılatının yüzde 10'unu yardıma muhtaç öğrencilerin eğitimine katkı sağlamak amacıyla Ziraat Bankası'nda açılan hesaba yatıracağını söyledi.

İhtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimine bir nebze destek olmak istediğini belirten Perinçek, şöyle konuştu:

"Çorbada tuzum olsun niyetiyle bu kampanyayı başlattım. Valilikten iznimizi alıp bankada hesabımızı açtık. Bu kampanya çerçevesinde elde ettiğimiz geliri, Çanakkale'nin köylerinde ihtiyacı olan çocuklara bağışlayacağız. Onlara burs vereceğiz ya da onlara giyecek yardımı yapacağız, eğitimleriyle ilgili desteklerde bulunacağız. Kampanyanın ne kadar büyük olacağını şu anda kestiremiyorum. Başarılı bir kampanya yaparsak, öğrencilerimize üniversiteye kadar destek olmayı düşünüyoruz."

Perinçek, projeye destek veren işletme sahiplerine teşekkür etti. Çocuklara destek sağlamanın en büyük mutluluk olduğunu vurgulayan Perinçek, "Ülkeme elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyorum. 'Emekli olduğumda en yararlı iş nedir' diye düşündüm, bunu seçtim. Çocuklar bizim geleceğimiz. Onlara karşı sorumluluğumuz var. Bunları yerine getirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.