Emek Sineması 2 yıldır kapalı... Ve dün bir kez daha sinemaseverler Emek Sineması'nın kapatılmasını protesto etti.

Atilla Dorsay, Vecdi Sayar, Meltem Cumbul, Tülin Özen, Şebnem Dönmez, Feridun Düzağaç, Seren Yüce, Sevil Demirci, Seyfi Teoman, Pelin Esmer, Ayça Damgacı, Orhan Aydın gibi isimlerin de katıldığı eylem her zamanki gibi Taksim Tramvay Durağı'nda başlayarak Emek Sineması'na kadar sürdü.

'Emek bizim İstanbul bizim', 'Emek’ten çıkın Demirören’i yıkın', 'Beyoğlu avanta kokuyor', 'Sermaye elini Emek'imden çek' sloganları eşliğinde yürüyüş yapan kalabalık protestolarını Demirören AVM'ye girerek sürdürdü.

Eylemciler Demirören AVM'ye girerken güvenlikler ne yapacağını bilemedi, Alışveriş Merkezi'ndeki dükkanlar ise kepenklerini kapattı. Grup, alışveriş merkezinin merdiven boşluklarına pankart astı. Kalabalık Demirören AVM'nin içinde protestolarını sürdürürken alışveriş yapmak için içeride bulunanlar çıkmak zorunda kaldı.

Protesto edilen sadece Emek Sineması değildi. İstanbul'un değerlerinin kolayca ranta çevrilmesiydi. Yürüyüşte yapılan açıklamada bunun bir kez daha üzerinden geçildi:

''Bilenler bilmeyenlere söylesin: haksız ve hukuksuz bir şekilde sermayeye devredilen Emek Sineması ve Cercle D'Orient binası Sosyal Güvenlik Kurumu'na, yani kamuya, yani bizlere aittir ve şüphesiz ki bu alan üzerindeki her türlü kullanım hakkı kamunundur ve kolektiftir. Nazarımızda meşru ve esas olan Beyoğlu Belediye Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Yenileme Kurulu Üyeleri ve Kamer İnşaat gibi şirketlerin çıkarları değil, kamunun yararı ve kararıdır. Ticarileştirilen sanatsal ve kültürel üretime, özelleştirilen kamusal alanlara karşı kamusal müştereklere sahip çıkmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bu nedenle, alenen ilan ediyoruz, iktidarın keyfi hukuksuzluğuna karşı Emek Sineması'nı geri alıyoruz!''

(İstanbul Film Festivali'nin simgesi olan) Emek'siz bir festival daha sona erdi. Dünkü protestolar İstanbul'un simge yerlerinden Emek'in tekrar açılması içindi. Nümayiş sonrası Yeşilçam Sokak’ta gösterilen 'Ekümenopolis' belgeseli de bu protestoların amacını görselleştiren bir belge niteliğindeydi.