Şike soruşturmasında gözaltına alınan Fenerbahçe’li futbolcu Emmanuel Emenike, adliyedeki sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı.

Nijeryalı Emmanuel Emenike’nin sınırdışı edilme tehlikesinin olduğu öne sürüldü.

Emenike’nin durumunun yabancıların Türkiye'de kalmalarıyla ilgili 5683 sayılı yasaya ek olarak 2006 yılında çıkarılan "suça karışan yabancıların çıkış işlemleri" konulu 12 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında değerlendirileceği öğrenildi.

12 sayılı genelge, Türkiye'de turistik vize veya ikamet izniyle bulunan yabancıların herhengi bir adli olaya karışmaları halinde uygulanacak işlemleri içeriyor.

Genelgeye göre turistik vize almış kişiler beraat veya takipsizlik kararı alsalar bile sınırdışı edilebiliyorlar. İkamet almış yabancıların ise durumu İçişleri Bakanlığı'nın alt birimi olan Emniyet Genel Müdürlüğü Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'na soruluyor.

BİR YIL TÜRKİYE’YE GELEMEZ
Türkiye'de ikamet izni bulunan Emenike'nin sınırdışı edilip edilmeyeceği durumuda İstanbul polisi tarafından buraya soruldu. Şimdi Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanlığı'nın Emenike ile ilgili vereceği karar bekleniyor.

Yabancılar Dairesi Başkanlığı'nın Emenike hakkında sınırdışı kararı vermesi durumunda ise ünlü futbolcunun sağlık raporu alınarak ülkesine gönderileceği öğrenildi. Emenike sınırdışı edilirse genelge uyarınca 1 yıl süreyle Türkiye'ye giremeyecek.

Bu arada, Emenike'nin güvenlik önlemi için Kumkapı'da bulunan Yabancılar Şube Müdürlüğü Geri Gönderme Merkezi’nde farklı bir odada tutulduğu ögrenildi.

‘2013’E KADAR OTURMA İZNİMİZ VAR’
Bu gelişmelerin ardından Emenike'nin avukatı ise "2013'e kadar oturma iznimiz var Ankara'dan evrak gelince şubeden ayrılacağız" dedi.