Emir Tunceli'den, pusuyu 5-6 PKK'lı kurdu

Genelkurmay, Tokat’ta 7 askerin şehit olduğu saldırının PKK tarafından yapıldığının belirlendiğini açıkladı. Açıklamaya göre; emri terör örgütünün Tunceli’deki sorumlusu verdi, saldırıyı ise 5-6 PKK’lı yaptı.

Anadolu Ajansı 11.12.2009 - 11:41

Genelkurmay Başkanlığı İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Genelkurmay Karargahı'ndaki basın bilgilendirme toplantısında Tokat'ın Reşadiye ilçesinde meydana gelen 7 askerin şehit edildiği, 3 askerin yaralandığı saldırıyla ilgili bilgi verdi.

İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, saldırıyla ilgili maksatlı, ön yargılı ve haksız çeşitli yorumlar yapıldığını söyledi.

Pekin, eylemi gerçekleştiren teröristler ile bağlı olduğu terörist grup arasında 8-9 Aralık’ta yapılan telsiz konuşmalarındaki seslerin analizlerinden, eylemi yapan ve eylem talimatını veren teröristlerin tespit edildiğini kaydetti.

Korgeneral Pekin, "Saldırıyıyı PKK'nın yaptığı açık ve net olarak belirlendi" dedi.

PUSUYU 5-6 PKK'LI KURDU
Teknik tespit imkanlarından faydalanılarak, bu olayın Tunceli bölgesinde bulunan terörist gruba bağlı özel güç birliğine ait 5-6 kişilik bir grup tarafından yapıldığının belirlendiğini bildiren Korgeneral Pekin, ''Yapılan incelemede, eylem talimatının Tunceli bölgesinden sorumlu terörist tarafından verildiği belirlenmiş, ancak eylemle ilgili Zap bölgesinde bulunan 'HPG' karargahına da rapor verildiği tespit edilmiştir'' diye konuştu.

'BİNGÖL SALDIRISI İLE BAĞLANTI KURULAMAZ'
Korgeneral Pekin, Tokat'taki pusu ile 1993 yılında Bingöl'de 33 erin şehit edilmesine neden olan saldırının benzeştirilmesine tepki gösterdi.

Pekin, Bingöl'deki eylemin PKK tarafından yapıldığının, görgü tanıkları ile sonradan yakalanan ve teslim olan 11 teröristin ifadelerinde açık olarak belirtildiğini, bu teröristler hakkında yasal işlem yapıldığını ifade etti.

Pekin, "Konunun gizli tanık ifadelerine dayanılarak tekrar tekrar gündeme getirilmesinın altında yatan nedenleri kamuoyunun takdirine bırakıyoruz'' dedi.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR
Saldırıdan birkaç saat sonra bölgeye 3 taburun gönderildiğini belirten Pekin, bölgeye gönderilen diğer ekipler ve helikopter desteğiyle operasyonların sürdüğünü söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...