Emlak Konut GYO'dan dev ihale

Bu hafta Sarıyer Zekeriyaköy'de 500 dönüm arazi için ihaleye çıkacak olan Emlak Konut GYO, yıl genelinde yaklaşık 10 bin konut için düğmeye basacak.

02.04.2012 - 09:52

Emlak Konut GYO'dan dev ihale

Her yıl konut üretim ve satış grafiğini yukarı çıkartan Emlak Konut GYO, 2012 yılı içinde de satış ve üretimde hedef büyüttü. Şirket bu yıl içinde yeni çıkacağı ihalelerle yaklaşık 10 bin yeni konut üretimi için düğmeye basacak.

2010 yılında 2 milyar 94 milyon liralık satış değeri ile toplam 7 bin 766 konut, 2011 yılında 3 milyar 244 milyon liralık satış değeri ile 12 bin 658 konut satışı gerçekleştiren şirket, 2012 yılında da satış değerini artırmayı planlıyor.

ŞİŞLİ LİKÖR FABRİKASINI İHALE EDECEĞİZ
Bugün Gazetesi'nden Emine Açar'a konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "2012 yılında da 2011 yılı performansını göstermek istiyoruz. Ayazağa, Metropol İstanbul, Batışehir gibi projelerde satış grafiğimiz iyi gidiyor. Bunun yanı sıra Şişli Likör fabrikasını ihale edeceğiz. Halkalı'da Dumankaya ile yaptığımız proje var o yeni çıkacak. Yine hasılat paylaşımı işlerimiz bu sene çıkıyor. Onların da bir kısmı bu yıl satışa yetişir. Yani hız kesmeden yola devam edeceğiz" dedi.

ZEKERİYAKÖY'DE GELENEKSEL TÜRK EVLERİ
Birçok kişinin merakla beklediği Sarıyer Zekeriyaköy projesi için bu hafta ihaleye çıkacaklarını belirten Murat Kurum, "Burada 500 dönüm arazimiz var. Bu hafta ihaleye çıkmayı planlıyoruz. 1,500 konutlu bir proje olacak" bilgisini verdi.

Zekeriyaköy'de geliştirilen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında geleneksel Türk evleri modelinden yararlanılacak. Evlerde cumbalar, avlular, yüksek tavanlar ve geniş saçaklar ile taş ve ahşap cephe kaplamaları yapılacak.

Şirket 22 bin metrekarelik Likör Fabrikası'nı da ilk 6 ay içinde satışa çıkaracak. Likör Fabrikası için Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulu'ndan onay bekleniyor. Burada rezidans, otel, alışveriş merkezi gibi karma bir proje yapılacak.

SULTANBEYLİ, HOŞDERE VE İZMİT KÖRFEZ
Başakşehir'de hasılat paylaşımıyla yaklaşık 2 bin 2 bin 500 konutlu bir proje geliştirilecek. Hoşdere'de 1 milyon 500 bin metrekare yer aldıklarını belirten Murat Kurum, " Hoşdere'yi kısım kısım ihale edeceğiz. İlk etapta bu yıl 1,500 civarında konut inşa edilir. Sultanbeyli'de 1000'e yakın konut ihalesi yapacağız. Yine İzmit Körfez'de 1500 civarında konut için ihaleye çıkacağız" şeklinde konuştu.

FİNANS MERKEZİ'NDE 40 DÖNÜM
Finans merkezinde bulunan 40 dönüm arazi de hasılat paylaşımı modeli ile ihale edilecek. Finans merkezinde ortak bir parsel oluşturduklarına dikkat çeken Kurum, "Oluşturulan ortak parselde söz sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı. Bakanlık veya bakanlığın uygun gördüğü bir kuruluş buranın alt yapısını gerçekleştirecek" bilgisini verdi.

Yeni ihalelere yabancı şirketlerin de ilgisi olduğunu belirten Kurum, ihale döneminde yabancılarla yerli ortaklıklar olabileceğini, ama Türklerin yabancıya fırsat vermeyeceğini söyledi.

2012 yılı içinde satış adeti olarak 2011 yılının gerisinde bile kalınsa değer açısından 2012 yılını geçeceklerini aktaran Kurum, inşaatı devam eden yerlerde yeni satışa çıkacak olan alışveriş merkezleri, dükkanlar ve oteller bulunduğunu ve 2012'de gelir olarak çok daha yüksek rakamlara ulaşacaklarını aktardı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN ARSA ALACAK
Kentsel dönüşüm ve afet dönüşümü projelerine girmek istediklerini de kaydeden Kurum, Anadolu ve Avrupa yakasında şehir merkezlerinde güzel lokasyonlarda görüşmeler yaptıklarını belirtti. Anadolu yakasında Kartal, Pendik, Tuzla, Ataşehir, Beykoz, Ümraniye'nin belli yerleri, Avrupa Yakasından ise Sarıyer, Ayazağa ve Halkalı prim potansiyeli yüksek yerler olarak sıralandı.

TEMETTÜ VERECEK
Şirketin şu an devam eden ve 3 yıl içinde bitmesi planlanan hasılat paylaşımı projelerinde alış değerleri 2 milyar 260 milyon lira olarak görünüyor. Taahhüt edilen mimimum değer 4 milyar 660 milyon lira. Bu da en az 2 milyar 400 milyon lira kar demek. Yine devam eden projelerde ihaleye temel alınan değerler 2 milyar 775 milyon lira iken, ihale değerleri 4 milyar 380 milyon lira olarak ifade ediliyor.

2010 ve 2011 yıllarında karın yüzde 40'ını yatırımcılarla paylaşan şirket, gelecek yıl elde edilecek karları da yatırımcılarla paylaşmayı planlıyor. Murat Kurum, alınmış bir karar olmamakla birlikte düzenli olarak temettü vermeyi düşündüklerini, bu yılki hedefin de geçen seneki oranları kaybetmemek olduğunu söyledi.

YABANCI FONLAR TAKİPTE
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı hisselerinde yabancı payı yüzde 55 olarak görülüyor. Hisselere yabancı ilgisinin yoğun olduğunu belirten Kurum, "Yabancı ve yerli fonlarla görüşüyoruz. Emeklilik fonları ve büyük ailelerin paralarını yöneten yatırımcılar hisselerimizi yakından takip ediyor. Avrupa, ABD ve Arap fonları ile görüşmeler yapıyoruz. En son ABD'de yabancı fon temsilcileri ile biraraya geldik. Öngörülerimiz yılsonunda yabancıların payının yüzde 75'e çıkması yönünde" dedi.

MÜTEAHHİTLERİN KİM OLDUĞU ÖNEMLİ
Kentsel dönüşüm projelerinde arsa sahiplerinin taleplerinin yüzde 60'a çıktığına da değinen Kurum, "Bunlar kabul edilir rakamlar değil. Belki bugün için bazı müteahhitler bu oranları kabul edecektir. Ama inşallah işin sonunda kötü rüya görmezler. Tüm dönüşüm projelerinde emsal öne çıkıyor. Dolayısıyla bölge bazında emsallerin ve yapan müteahhitlerin kim olduğu önemli. Kentsel dönüşüm bölgesinde A firması işi bitirip B firması bitiremediğinde bu ciddi sorunlar yaratır. Dönüşümde yolu, alt yapıyı kim yapacak gibi detaylar baştan konuşulup belirlenmeli. Bunlar ileride ciddi sorunlar yaratabilir" uyarısında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...