Emre Taner: Oslo ihanet değildir

Eski MİT Müsteşarı Emre Taner, darbe komisyonuna verdiği ifadede Oslo görüşmeleri ve Çözüm Süreci ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

NTV Haber 09.11.2016 - 18:59 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 19:02

eski-mit-mustesari-yapamadik-alamadik-1-_4958_dhaphoto1.jpg

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu çalışmalarına devam ediyor. Komisyona bilgi veren eski MİT Müsteşarı Emre Taner, Oslo sürecine ilişkin önemli ayrıntılar verdi. Taner, Kürt meselesinin yabancı güçler tarafından oyuncak edileceğini bunu önlemek için devreye girildiğini söyledi.

"Biz Oslo sürecine yabancılar Kürt meselesini oyuncak yapmasın diye girdik. Oslo ihanet değildir" diyen eski MİT Müsteşarı Emre Taner, "Yabancılar baktık istedikleri gibi alıyorlar veriyorlar. Sayın Başbakan ile konuştum. 'Biz başkalarına bırakmayalım devreye girelim' dedim. Yabancıların niyeti meseleyi uluslararası bir konferansla çözmekti. Oslo ihanet değildir. Her yerde sapına kadar savunurum. Kanın durdurulması için yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

Taner, Oslo görüşmelerinin Türkiye'de çözümün olmasını istemeyenler tarafından sabote edildiğini söyleyerek, "Sürecin bozulmasında FETÖ'cü polislerin rolü vardır. Habur'daki oyun budur. Habur'da bu iş boğuldu" ifadelerini kullandı.

İkinci bir kalkışma iddiaları sorulması üzerine Emre Taner, "Darbe işinden sonra başarısızlık olursa ondan sonra suikast gelir. Tek enstrüman budur. Darbe zor iş, kollektif güç gerekir. Suikastlere dikkat etmek gerekir. Bu benim mesleki birikimim ile söylediğim bir şey. Hiç bir bilgiye dayalı değil” şeklinde yanıt verdi.

Komisyon, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin'i de dinledi.

Jandarma Özel Harekat Timleri ile kritik noktalara yaptığı operasyonlarla darbenin önlenmesinde kilit isim olan Çetin, o gece bir imamın evini karargah olarak kullandıklarını anlattı.

Gülen Cemaati ile ilgili ilk resmi raporu hazırlayan dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ise Fethullah Gülen'i "Çağdaş Frankestein" olarak tanımladı.

Sayfa Yükleniyor...