NTV

"Emri kimden aldınız?" sorusuna yanıt veremedi

Anadolu Ajansı

Türkiye

İstanbul'daki FETÖ ana davasında savunmasını yapan eski 23. Alay Komutanı Ömer Faruk Özköse, birliğine kışla dışına çıkma emrini kimin verdiğini bilmediğini söyledi.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki "ana darbe soruşturması" kapsamında aralarında örgütün elebaşısı Fetullah Gülen, 6 general ve 17 subayın bulunduğu, 9'u firari 15'i tutuklu 24 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşında yapılan binadaki büyük salonda İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesince görülen 4. duruşmaya, tutuklu 13 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşmada, darbe girişimi sırasında şehit edilen 89 kişinin yakınlarının yanı sıra müdahilliği kabul edilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı da hazır bulundu.

Savunmasını yapan tutuklu sanıklardan eski 23. Alay Komutanı Ömer Faruk Özköse, darbe girişiminden 2 ay önce 23. Alay Komutanlığına yönelik terör saldırısı yapıldığını ve bu saldırıda 9 personelin yaralandığını hatırlattı.

Terör saldırıları konusunda tutuklu sanık Kurmay Albay Muzaffer Düzenli'den bilgi ve direktifler aldığını dile getiren Özköse, "İstanbul Anadolu yakasına yönelik asayiş ve güvenlik toplantıları yapılmaktadır. Bu toplantıya ilçe yöneticileri, ilçe emniyet müdürleri, MİT temsilcisi ve alay komutanları katılmaktadır. Bu toplantılarda, kamu kurum ve kuruluşları ile personel servislerine yönelik yapılacak muhtemel terör saldırıları hakkında bilgi verilirdi. Bu bilgilerle sürekli teyakkuzda bulunulması istenirdi. Birliğimiz bu kapsamda daima hazır bulunurdu" diye konuştu.

Muzaffer Düzenli ile 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında bir araya gelerek terör faaliyeti konusunda konuştuğunu savunan Özköse, şunları kaydetti:

"Muzaffer Albay beni aradı. Bulunduğum kışla projesiyle ilgili konuşacağımızı söylemişti. Önümüzdeki günlerde büyük çaplı terör eylemi olacağını ve emniyet teşkilatına yardımcı olacağımızı söyledi. Kendisinin daha önce ordu komutanlarıyla görüştüğünü ve emirleri ilk ağızdan ilettiğini biliyorum. Burada vurgulamak istediğim nokta, kendisi her ne kadar proje şube müdürü olsa da terörizmle ilgili konularda birebir çalışmakta olan biridir, verdiği bilgiler konusunda herhangi bir tereddütte düşmedim."

Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz akşamı 23. Alay'ın kışladan çıkmadığını öne süren Özköse, "Genelkurmay Başkanlığından resmi kanallar yoluyla sıkıyönetim emrini aldım. WhatsApp grubundan (Yurtta Sulh Biziz) attığım tek mesaj da 'Sıkıyönetim direktifi geldi.' olmuştur" dedi.

Özköse, Genelkurmay Başkanlığından gönderilen sözde "sıkıyönetim direktifi" emrini de okumadığını öne sürdü.

İddianamede, Özköse'nin "Sıkıyönetim direktifi geldi." mesajını 15 Temmuz'da saat 23.15'te attığı bilgisi yer aldı.

"KIŞLA DIŞINA ÇIKMA EMRİNİ KİM VERDİ BİLMİYORUM"

Tutuklu sanık Ömer Faruk Özköse'nin savunmasını tamamlanmasının ardından çapraz sorgusuna geçildi.

Bir müşteki avukatının, "Kolluk Kuvvetlerini Toplamsal Olaylarda Destekleme kapsamında birliği kışla dışına çıkarmak için kimden emir aldınız?" sorusuna Özköse, "Askeri hattan biri aradı. Kimin aradığını bilmiyorum." yanıtını verdi.

"Emri yazılı mı sözlü mü aldınız?" sorusunu "Sözlü emir aldım." diye cevaplayan Özköse, iddianamede kullandığı belirtilen programı kullanmadığını iddia etti.

ETİKETLER