En az 15 Türk vatandaşı yaralı

İHH, İsrail'in yardım gemilerine saldırısında yaralanan 14 kişinin isimlerini açıklarken, Tel Aviv Büyükelçiliği de hastanelerde en az 15 yaralı Türk vatandaşının olduğunu açıkladı.

Anadolu Ajansı 31.05.2010 - 21:03

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Vekili Yavuz Dede, Gazze'ye insani yardım götüren gemilere İsrail saldırısında yaralananlardan ismi belirlenen 14'ünü açıkladı.

Dede'nin yaptığı açıklamaya göre yaralıların isimleri söyle:

''İmdat Avli, Mustafa Batırhan, Rebiha Gümrükçü, Cevdet Ökenek, Erkan Baycidan, Muhyettin Yıldırım, Osman Çalık, Suat Koşmaz, Şahin İsmail Güleryüz, Şükrü Peker (İHH görevlisi), Mehmet Murat Yıldırım, Canip Tuna, Saadettin Furkan ve Tuna Yücel''

Dede, bu isimlerin Dışişleri Bakanlığı tarafından kendilerine verildiğini, diğer iki yaralının isminin eksik alınması nedeniyle açıklanmadığını söyledi.

HASTANELERDE EN AZ 15 YARALI TÜRK VAR
İsrail'in operasyonunda yaralanan en az 15 Türk vatandaşının bulunduğu bildirildi.

Tel Aviv'deki Büyükelçilik yetkilileri, Hayfa'daki Rambam hastanesinde 4, Petak Tikva'da 7 ve Kudüs'teki Hadasa Hastanesinde 4 yaralı belirlendiğini ve büyükelçilik yetkililerinin yaralıları ziyaret ettiğini söyledi.

Tel Aviv'deki Tel Haşomer Hastanesinde de bir büyükelçilik yetkilisinin halihazırda yaralıları saptamaya çalıştığı ifade edildi.

Yaralananların isimlerinin Ankara'ya, Dışişleri Bakanlığı'na iletildiği, ancak aileleriyle temas kurulduktan sonra açıklanacağı kaydedildi.

16 YARDIM GÖREVLİSİ CEZAEVİNDE
Öte yandan İsrail polisi, Gazze'ye yardım taşıyan gemide bulunan yardım gönüllülerinden 16'sının cezaevine gönderildiğini bildirdi.

Polis sözcüsü Micky Rosenfeld, kimliğini açıklamayı reddeden yardım gönüllülerinin, kıyıya çıkarılarak Beerşeba kentindeki cezaevine gönderildiğini belirtti.

Onlarca yardım görevlisinin ise sınır dışı edileceği kaydedildi. Şu ana kadar 80 dolayında yardım görevlisinin kıyaya çıkarıldığı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...