‘En büyük hocam, İstanbul’

40. sanat yılını ‘Hava-Su-Toprak-Ateş ve İstanbul’ adlı sergiyle kutlayan Balkan Naci İslimyeli’nin 200 parçalık zengin koleksiyonu sanatseverleri bekliyor.

Haberler 28.12.2009 - 12:52

‘En büyük hocam, İstanbul’

Türk sanatında öncü karakteriyle büyük açılımlar yaratan, çağdaş sanatın özgür ifade olanaklarını ve değer ölçütlerinin sınırlarını zorlayarak sanat alanını sürekli yenileyen Balkan Naci İslimyeli, 40. sanat yılını ‘Hava-Su-Toprak-Ateş ve İstanbul’ adlı sergiyle kutluyor.

İstanbul esiniyle oluşturulmuş beş bölümlük bir bütün olan sergide sanatçının son bir buçuk yılda ürettiği yapıtlar; tuvaller, fotoğraflar, video, baskı, heykel ve enstalasyonlardan oluşan 200 parçalık zengin bir koleksiyon sanatseverlerle buluşuyor.

Sergiyi ziyaret edenler, İstanbul’un Avrupa kültür başkenti ilan edildiği yıla rastlayan bu anlamlı sergide, İstanbul ve yaşayanlarının tarihi ve ironik bir panoramasını bulacak.

İlk sergisini henüz öğrenciyken 1970 yılında açan İslimyeli, Kibele Sanat Galerisi’ndeki sergisini “benim en büyük hocam” dediği İstanbul kentine adıyor. İstanbul’u bir sanat laboratuarı gibi algılayan sanatçı, sergisini İstanbul’un yarattığı sınırsız ilhamla ürettiklerine karşılık bir teşekkür olarak sunuyor.

İstanbul’u “hava, su, toprak, ateş” ile özdeşleştiren sanatçı, bir varlık ve yokluk, hayat ve ölüm arenası olarak gördüğü kente olan saygısını, hayranlığını, şaşkınlığını, bir yapıtlar bütünü olarak önümüze getirdiğini ifade ediyor.

Kapsamlı bir kitap ve DVD eşliğinde sunulan sergi 27 Şubat 2010 tarihine kadar İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

Sayfa Yükleniyor...