En çok İstanbul okuyor

Türkiye’nin en çok okuyan illeri belli oldu: İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya en çok kitap satın alan illerin başında geliyor.

İdefix.com, Türkiye’nin 'Okuma Haritası’nı çıkardı.

İdefix, son 12 ayda yapılan satışları değerlendirerek, Türkiye’nin en çok okuyan illerini ortaya çıkardı. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya’nın en çok kitap satın alan iller olduğu görülürken; KKTC, Almanya, ABD, Hollanda ve İngiltere’nin de en çok kitap satın alan ülkeler olduğu anlaşıldı.

İstanbul’un yüzde 47,51’lik oranla kitapların neredeyse yarısını satın aldığı görülen listede, bu iller dışında kalanlar ise toplam satışın yüzde 21,03’ünü oluşturuyor.

Edebiyat türündeki kitapların yüzde 40,08’lik oranla uzak ara lider olduğu en çok okunan tür listesinde ise ilk beşi edebiyatla birlikte çocuk kitapları, genel konular, insan ve toplum ve tarih türlerindeki kitaplar paylaşıyor.

En çok kitap alan ülkeler KKTC ve Almanya
Yurtdışına da satış yapan İdefix.com, yine son 12 ayda en çok kitap satın alan ülkelerin hangileri olduğunu da belirledi. En çok KKTC ve Almanya’nın kitap satın aldığı görülen listede onları ABD, Hollanda, İngiltere, Fransa, Rusya Federasyonu, Avustralya, Kanada, İsviçre, İsveç, Danimarka ve Belçika takip ediyor. İdefix, diğer ülkelere yıllık ortalama 10 bin adet kitap satıyor.

e-Kitap satışları artıyor
15 Nisan 2010’dan beri satılmakta olan e-kitap satış adetlerinin ise basılı kitaplara göre her ay belirgin bir şekilde arttığı görülüyor. Nisan ayında toplam kitap satışlarındaki payı 0,76 olan e-kitap satışları sadece 3,5 ay içinde yüzde 4,11’lik gibi belirgin bir satış rakamına ulaşmış durumda.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...