'En çok Türkiye etkilendi'

Resmi ziyaretler için Ankara'da bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Suriye'deki olaylardan en çok etkilenen ülke Türkiye" dedi.

Haberler 09.10.2014 - 19:09

'En çok Türkiye etkilendi'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suriye ve Irak'taki olayları değerlendirmek üzere Ankara'da...

Stoltenberg bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile bir araya geldi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre Stoltenberg, görüşmede Suriye'deki olaylardan en çok etkilenen ülkenin olduğunu söyledi.

NATO'nun her zaman Türkiye'yi savunmaya hazır olduğunu ifade eden Genel Sekreter'in "Türkiye ile dayanışmayı göstrermek için buradayım" ifadesini kullandığı belirtildi.

Davutoğlu'nun da Stoltenberg'e bazı mesajları oldu.

Bölgenin zor bir dönemden geçtiğini dile getiren Davutoğlu, "NATO, Türkiye'nin konularıyla ilgilenmeli. Başta Patriotlar olmak üzere NATO'nun bu süreçte katkısı önemli" dedi.

TÜRKİYE'NİN TALEPLERİ
Stoltenberg'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede 'uçuşa yasak ve güvenli bölge' talepleri gündeme geldi.

Ancak Stoltenberg bu konuların nato'da ele alınmadığını söyledi. Stoltenberg'in Genelkurmay Başkanı Özel ile yaptığı görüşmeye Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da girdi.

Edinilen bilgilere göre, görüşmede Genel Sekreter'e, Türkiye güvenli bölgeyi neden istiyor brifingi verildi.

Stoltenberg'in Erdoğan ile yaptığı görüşme ise 1 saat sürdü.

Sayfa Yükleniyor...