En coşkulu açılım

Başbakan Erdoğan'la bir araya gelmek için binlerce roman Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a aktı. Abdi İpekçi tamamen dolarken, coşku görülmeye değerdi.

14.03.2010 - 12:50

En coşkulu açılım

Kürt ve Alevi açılımlarından sonra bugün sıra Roman açılımında. Romanlarla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın buluşması bugün İstanbul'da gerçekleşiyor.

Hatay, Çanakkale, Edirne, İzmir ve diğer şehirlerden binlerce Roman bugün İstanbul’a aktı. Roman vatandaşların yol masrafları devlet tarafından karşılanıyor.

Edirneli Romanlar, yola çalgılı çengili çıktı. Sabah saatlerinde TEM Otoyolu Edirne gişelerinde toplanan Romanlar, 25 otobüsle İstanbul'a hareket etti.

Roman sanatçılar, dernek temsilcileri ve vatandaşların oluşturduğu kalabalık grup Abdi İpekçi Spor Salonu'nu doldurdu.

Erdoğan, konuşmasına, ''Sevgili Roman kardeşlerim, değerli vatandaşlarım, can yoldaşlarım, hepinizi gönülden muhabbetle selamlıyorum. Türkiye'nin dört bir yanından Eskişehir'den, Kırklareli'den, Tekirdağ'dan, Edirne'den, Düzce'den, İzmir'den, Sakarya'dan, Kocaeli'den, Bursa'dan, Adana'dan, Çankırı'dan, Kilis'ten,  Ankara'dan, diğer tüm illerimizden, İstanbul'umuzun değişik semtlerinden hoş geldiniz, sefalar getirdiniz'' diyerek başladı.

İLLE DE ROMAN OLSUN, İSTER ÇAMURDAN OLSUN
Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

''Ben, Kasımpaşa Kulaksız'da, siz değerli kardeşlerimin içinde doğdum. Orada biz beraber büyüdük. O günden bilirim, kimileri sizlere 'Şopar' der, kimileri, 'Elekçi' der, kimileri 'Abdal' der, kimileri 'Martip' der, 'Bala' der,  'Paşa' derler, 'Gurbet' derler, 'Aşık' derler, 'Cano' derler, 'zanaatkar' derler, sizlere 'Çigan' da derler, 'Çipsi' de derler, kimileri 'Cingan' der, kimileri 'Çingene' der. Her ne derlerse desinler, hangi ismi hangi sıfatı kullanırlarsa kullansınlar, sizler Rom'sunuz, yani insansınız, yani cansınız. Sizler benim Roman kardeşlerimsiniz. Her birinizi tek tek selamlıyor, bağrıma basıyor, muhabbetle kucaklıyorum.

Değil mi ki hepimiz can taşıyoruz, değil mi ki hepimiz bu can kafesinde ruh taşıyoruz, sıfatlar ne olursa olsun, isimlerimiz her ne olursa olsun, renklerimiz, dinlerimiz, inançlarımız her ne olursa olsun, bizler hep birlikte, yaratılmışların, mahlukatın en şereflisiyiz. İşte onun için Yunus'un söylediği gibi; yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz. Her can, yaratanın bir mucizesidir, kim ki canlara kıyar, kim ki gönüller kırar, iki cihanda da yeri yoktur. Mevlana'nın şu dizelerin her fırsatta ifada ediyorum. Diyor ki Mevlana; 'Her gün bir yerden göçmek, ne iyi/Her gün bir yere konmak ne güzel/ Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş. Bu ülkenin Romanlar'ı, Mevlana'nın da buyurduğu gibi bin yıllardır bulanmadan, donmadan akıyorlar. İşte onun için ben de sizin gibi söylüyorum, samimiyetle söylüyorum, bütün kalbimle söylüyorum, gönül diliyle söylüyorum;  'kırmızıyı severler', biliyorum, 'pembeyi severler, birbirini överler, Romanlar böyledirler, çalgısız yaşayamaz ölürler. İlle de Roman olsun, ister taştan, çamurdan olsun, o da Allah kuludur, her kim olursa olsun'.''

Başbakan Erdoğan, Çingeneler Zamanı filminde geçen, ''Kendime yalan söylemeye başladığım andan itibaren, artık kimseye inanmaz oldum'' cümlesine atıfta bulunarak, şöyle devam etti:

''Fakat biz, birbirimize inanıyoruz. Biz, birbirimize güveniyoruz. Biz birbirimize gönül kapılarımızı açtık ve kendimize de karşımızdakine de samimiyet diliyle, gönül diliyle konuşuyoruz. Bizim ülkemiz, bizim topraklarımız, bizim medeniyetimiz, kaynağını ve ilhamını sevgiden alır. Hoşgörüden alır, bu topraklarda hoş görülmeyen yegane şey, hoşgörüsüzlüktür.''

OSMANLI'YI ÖRNEK GÖSTERDİ
Başbakan Erdoğan, Roman buluşmasında son günlerde peş peşe geçen 'soykırım' tasarılarına da atıfta bulundu:

''Bizim bu topraklarımız tarihin hiç bir döneminde ırkçılığa sahne olmamıştır. Bizim topraklarımız, bizim vatanımız, tarihin hiç bir döneminde anti-semitizme prim vermemiştir. Bu topraklarda ırkçılık barınamaz, antisemitizm barınamaz. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük kendisine barınak bulamaz. Bu topraklar tarihin her döneminde mazlumlara, mağdurlara, yolda kalmışlara, itilmişlere, dışlanmışlara, yerinden yurdundan toprağından sürülmüşlere kucak açmış topraklardır. Bu millet tarih boyunca nerede mazlum varsa nerede mağdur varsa ona sahip çıkmış, ekmeğini, aşını onlarla paylaşmış bir millettir.''

Erdoğan, Kuzey Afrika'da soykırım suçları işlenirken, oraların mağdur ve mazlum insanlarının yegane dayanağının Türkiye'nin cömert insanları olduğunu ifade ederek, Romanların, Fatih Sultan Mehmet'in fermanıyla İstanbul'da güvence altına alındıklarını, ayrıca Sultan 2. Selim'in yayınladığı fermanla da  Romanların vergiden muaf olduğunu ve hiç kimsenin onlara ilişmemesini emrettiğini hatırlattı.

Osmanlı coğrafyasında Romanların zanaatlerinden istifade edildiğini ve askerlikte de üstün hizmet gösterdiklerini hatırlatan Erdoğan, 2. Dünya Savaşı sırasında bir milyon Romanın soykırıma tabi tutulduğunu, Avrupa'dan kaçan Romanlara Türkiye'nin sahip çıktığını dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Soykırım utancını, ayrımcılık ayıbını, dışlama kusurunu işleyenler esasen kendi suçlarını bize yansıtmak isteyenlerdir'' dedi.

EV SÖZÜ VERDİ
Erdoğan, "Her Türkiye vatandaşının problemi bizim problemimizdir. Ben artık Roman vatandaşlarımı çadırlarda veya derme çatma evlerde görmek istemiyorum. Sizin insanca yaşamanızı istiyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, ülkenin çeşitli illerinde TOKİ tarafından Roman vatandaşlar için üretilen konutları tanıttı.

Barkovizyondan Roman vatandaşların oturduğu mevcut evleri ile onlar için üretilen yeni projeleri gösteren Erdoğan, Türkiye'nin her bölgesinde roman vatandaşları için bu tür konutlardan yapacaklarını söyledi. Başbakan'ın konuşması yer yer sloganlarla kesildi.

Konutların yanında okul, sosyal donatı alanı ve alış veriş yerlerinin de olacağını belirten Erdoğan, ''Bunları Roman vatandaşlarımıza peşinatsız ayda 100-120 TL taksitle 20 yıl vadeyle vereceğiz. Derdimiz şu, 'yaratılanı yaratandan ötürü seviyoruz'. Halkın önündeki engelleri kaldıracağız. 'Ben de insanım, insanca yaşamak hakkımdır' diyene hakkını iade edeceğiz. Bu bir lütuf değil, sadece AK Parti iktidarı olarak hakkını kendisine vermektir'' diye konuştu.

Başbakan, Bursa Karacabey'de, Edirne'de, Keşan'da, Sakarya'da, Afyon Dinar'da, Balıkesir Bandırma'da, Bursa Mustafakemalpaşa'da, Eskişehir merkez, Kütahya Altıntaş ve Tavşanlı, Tekirdağ merkez ve Aydoğdu'da şu anda 3 bin 408 konutun yapımının başladığını bildirdi.

İKİ GENÇ BAŞBAKAN'I PROTESTO ETTİ
Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın konuşması sırasında tribünlerde oturan 2 genç tarafından ''Parasız eğitim istiyoruz'' yazılı pankart açıldı. Polisler tarafından salondan çıkarılan gençler, polis aracına bindirilerek götürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...