En eski İngilizce sözcükler tespit edildi

İngiltere'de araştırmacılar, hazırladıkları bir bilgisayar programıyla İngilizce ve diğer Hint-Avrupa dil ailesine ait dillerin hala kullanılan en eski sözcüklerini bulduklarını düşünüyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.02.2009 - 12:41

En eski İngilizce sözcükler tespit edildi

Reading Üniversitesindeki araştırmacılar, İngilizcedeki "I" (ben), "we" (biz), "two" (iki), "three" (üç) sözcüklerin en eski sözcükler arasında olduğunu belirterek, bu sözcüklerin kullanımının binlerce yıl öncesine gidebileceğini kaydetti.

Araştırmacılar, kullandıkları bilgisayar programıyla sözcüklerin değişim hızlarını inceleyerek, halen kullanılan bazı sözcüklerin büyük olasılıkla bir süre sonra yok olacağına ilişkin de öngörüde bulundu. Örneğin "bad" (kötü) sözcüğü, ilk yok olacak sözcükler arasında sayıldı.

Hint-Avrupa dil ailesine ait modern sözcüklerin nasıl çağlar boyunca değişim geçirdiğine ilişkin listelemenin yapıldığı programda araştırmacılar, öğrencilerine seçtikleri bir dönemde hangi sözcüklerin kullanıldığını görme olanağı sağlıyor.

Çalışmada, bugünün bir insanının, binlerce yıl önce örneğin Taş Devrinde yaşayan bir insanla basit terimlerle iletişim kurabileceği ancak daha karmaşık kavramlar için zorluk çekeceği kaydedildi.

Araştırma ekibinin başkanı Mark Pagel, Times gazetesine yaptığı açıklamada, "zamanda yolculuk yapılacak olsa ve bir zaman yolcusu belirli bir tarih dönemine gitmek istese, büyük olasılıkla o dönemde de benzer şekilde seslendirilen modern sözcüklere ait hazır cümle rehberi oluşturabileceklerini" ifade etti. Pagel, "Çok karmaşık bir şeyi konuşamazsınız, ancak tehlikeli bir durumu atlatacak kadar iletişim kurabilirsiniz" dedi.

Sözcüklerin gelecekte nasıl değişime uğrayabileceği konusunda öngörüde bulunma olanağı da tanıyan bilgisayar programında araştırmacıların, en eski ve en kalıcı olabilecek sözcükler olarak, en yaygın kullanılan ya da anlamları çok kesin olanları buldukları belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...