En fazla Kral FM dinleniyor

RTÜK'ün yaptığı radyo araştırmasıyla Türkiye'de en fazla dinlenen radyolar belli oldu. Zirvede Kral FM var...

11.02.2010 - 15:22

En fazla Kral FM dinleniyor

RTÜK tarafından 3-15 Aralık 2009 tarihlerinde, 21 il ve 124 ilçede gerçekleştirilen 'Radyo Dinleme Eğilimleri 2' araştırmasında Türkiye genelini temsil eden 2600 kişiye yüz yüze mülakata dayalı anket uygulandı.

EN FAZLA KRAL FM DİNLENİYOR
En fazla dinlenen radyoların başında yüzde yüzde 32.7 Kral FM bulunuyor. Diğer radyolar ise TRT (yüzde 30.5), Power Türk (yüzde 10.3), Süper FM (yüzde 7.6), Slow Türk (yüzde 7.3), Best FM (yüzde 5), Alem FM (yüzde 4.8), Radyo 7 (yüzde 4.4), Radyo D (yüzde 3.9) ve Show Radyo (yüzde 3.6) olarak sıralanıyor.

GENÇLER 'KRAL FM' DİNLİYOR
Gençler daha çok Kral FM’i, 40 ve yukarı yaşlarda olanlar ile profesyonel mesleklerde çalışanlar TRT radyolarını dinlemeyi tercih ediyorlar.

Program tercihlerine göre sıralamada; Dinî programlarda en çok tercih edilen TRT oldu. TRT’den sonra Radyo 7, Burç FM, Akra FM, Meltem FM tercih ediliyor.

EKONOMİ VE SPORDA NTV RADYO
Spor programlarında TRT’den sonra, Lig Radyo, Kral FM, NTV Radyo, Süper FM ve Radyo D geliyor. NTV Radyo'nun, ekonomi programları dinleniyor. Yabancı pop müzik alanında Power FM, Metro FM, Radyo Maydanoz ve Number One öne çıkıyor.

EN FAZLA TAKİP EDİLEN 'MEHMET’İN GEZEGENİ'
Dinleyicilerin en fazla takip ettikleri program, Kral FM’de yayınlanan “Mehmet’in Gezegeni” (yüzde 7.5) ve “Harbi Kız” ile Alem FM’de yayınlanan “Matrax”.

Kral FM Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Akbay araştırma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:

'HER MÜZİĞİN EN İYİSİNİ ÇALIYORUZ'
''Açık ara farkla birinciyiz çünkü; her tarz müziğin en iyilerini çalıyoruz. Neşet Ertaş da çalıyoruz, Tarkan da çalıyoruz, Orhan Gencebay da... Bir ayrım yapmıyoruz. Zaten sonuçlara baktığımızda bunu daha iyi görüyoruz. Özel radyolar arasında her tarzda birinci sıradayız.

Bizi öğrenci de dinliyor, iş adamı da... Sınıfsal ayrımlara hiç takılmadan toplumun bütün kesimlerine ulaşabiliyoruz.

EN BÜYÜK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ
Herkes toplumu kutuplara ayırırken, biz birleştiriyoruz. Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüyüz. Bir 'Kral felsefesi' oluştu.

BAŞARININ ASIL MİMARI...
Özel radyolar içerisinde her tarzda bir numara olmamız herşeyi açıklıyor zaten. Anahtar kelime ise samimiyet. Bu samimiyetin dinleyiciler de farkında. Zaten başarının asıl mimarı bizi dinleyen 'Kralcılar'...

Bunun dışında Kral FM'de her programcı aynı zamanda kendi programının müzik direktörü. Ayrıca haberler tarafsız. Paket programlarımız var. Bunlar da Kral FM'in farkını gösteren diğer etkenler.''

ARAŞTIRMANIN DİĞER SONUÇLARI
Araştırma bulgularına göre, her beş kişiden üçü (yüzde 60) düzenli olarak radyo dinliyor. Radyo dinleyicileri hafta içinde günde ortalama 3.4, hafta sonlarında ise günde 3.2 saat süreyle radyo dinliyorlar. Hafta içinde radyo dinlemenin en yoğun olduğu saatler ise 09-12.00. Hafta sonları bu saatler 12.00 ile 15.00 arası oluyor. Televizyonların en çok izlendiği akşam saatlerinde radyo dinleme oranı da düşüyor.

Türkçe'yi en iyi kullanan radyo sıralamasında da TRT'nin ardından Kral FM geliyor.

En uzun süre radyo dinleyenler günde ortalama 4.18 saatle Güneydoğulular, en az süreyle radyo dinleyenler ise Karadenizliler.

Radyoyu klasik radyo alıcılarından dinleyenlerin oranı 2007 yılında yüzde 88 iken, 2009’da bu oran yüzde 64’e geriledi. Dinleyicilerin yüzde 64’ü, radyo kanallarını klasik radyo alıcılarından takip ediyor. Yüzde 18.4’ü mobil telefon ya da cep telefonu, yüzde 15’i internet, yüzde 14.5’i uydu, yüzde 12.9’u ise mp3 çalar ve ev sinema sistemleri gibi yeni teknolojik vasıtalar aracılığıyla radyo dinliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...