NTV

En fazla spam yayan ikinci ülkeyiz

Anadolu Ajansı

Türkiye

Tüm dünyadaki spam mesajların yüzde 8'i Türkiye'den kaynaklanıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, siber ortamda güveni ve güvenliği olumsuz etkileyen unsurların başında istek dışı elektronik e-postaların (spam mesaj) geldiğine işaret ederek Türkiye'nin en fazla spam yayan ikinci ülke olduğunu söyledi.

Tüm dünyadaki elektronik postaların yaklaşık yüzde 70'inin spam mesaj olduğu hatırlatan Acarer, şöyle devam etti:
"Spam mesajlar, e-posta sunucularını ve kullanıcıların posta kutularını gereksiz yere işgal ederek hoşnutsuzluk yaratıyor ve aynı zamanda kötücül yazılımların yayılmasına da yardımcı oluyor. Spam mesajlar ayrıca, internet servis sağlayıcıların işletmekte oldukları şebekeleri meşgul ederek, şebeke kapasitelerini dolduruyor. Dünyadaki spam mesaj yayılımına bakıldığında Türkiye'nin en fazla spam mesaj yayan ülkelerden olduğu görülüyor. IBM X-Force Trend İstatistiklerine göre 2007'de dünya sıralamasında yüzde 3,9'luk pay ile 8. sırada bulunan ülkemiz, 2008'de yüzde 8'lik pay ile 2. sıraya yükselmiştir.''

BTK koordinatörlüğünde, TTNET, Çizgi Telekom, Doruk Net ve Mynet'in iş birliğiyle ''Spam ile Mücadele Pilot Projesi''nin uygulamaya geçirildiğini dile getiren Acarer, uygulamanın ardından Acarer, dünyada IPv4 adreslerinin tükendiğini belirterek, ''Ulusal IPv6 Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi'ni Şubat 2011'de tamamlayacağız ve Türkiye IPv6'ya geçecek'' dedi.

BTK Başkanı Acarer, dünyada yaygın olarak kullanılan ve ''İnternet Protokolü''nün 4. sürümü olan IPv4 protokolünün, internet kullanıcı sayısının hızla artması, yeni araç ve cihazların internete bağlanmaya başlaması ve yeni hizmetlerin sunulması nedeniyle, IP adresi (internete bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres) ihtiyacını karşılamakta yetersiz kaldığını belirtti. Bunun üzerine hem çok daha fazla IP adresini destekleyebilen hem de mobilite, güvenlik ve hizmet kalitesi açısından gelişmiş özelliklere sahip yeni bir sürüm olan ''IPv6 protokolü''nün geliştirildiğini ifade eden Acarer, internete bağlı her cihazın bir IP adresinin bulunmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Mobil, veri, ses ve görüntü hizmetlerinin tümünün internet altyapısı üzerinden verilebildiğine dikkati çeken Acarer, şunları kaydetti:
''Bu hizmetlerin sunulmasına olanak sağlayan IP tabanlı olan ürünlerden bazıları, akıllı sayısal yardımcılar, akıllı telefonlar, kullanıcılara IPTV (televizyonların internet üstünden yayınları almasını sağlayan ve isteğe bağlı program izlemeyi mümkün kılan sistem), VoIP (internet üzerinden ses iletimi protokolü) ve internet işlevlerini aynı cihaz üzerinde sunan set üstü kutular, mobil oyun konsolları, birbirine ve ağa bağlı ev gereçleri, araç navigasyon sistemleri, kablosuz algılayıcı ağlar ve akıllı ulaşım sistemleridir.

IPv4 adreslerinin tükenmesi nedeniyle IPv6'ya geçiş bir tercih sorunu değil kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak geçiş sürecinde teknik ve ekonomik açıdan bazı sorunlar yaşanabilecek. Ani geçişler, önceden planlanan ve belirli bir takvime göre ilerleyen geçişlere göre daha maliyetli olacak. Bu nedenle, dünyada yaşanan gelişmelere de paralel olarak ülkemizde IPv4'ten IPv6'ya geçiş çalışmalarının başlatılması gerekiyor. Bu amaçla TÜBİTAK, Gazi Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ülkemizde IPv6'ya geçişe ilişkin farkındalık oluşturulması, yol haritasının hazırlaması, ihtiyaç duyulan tedbir ve politika önerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmaya başladık. 'Ulusal IPv6 Altyapısı Tasarımı ve Geçişi Projesi'ni Şubat 2011'de tamamlayacağız ve Türkiye IPv6'ya geçecek.''

Acarer, IPv4'ün kapasitesinin 4 milyar 294 milyon 967 bin 296 olduğunu, IPv6'nın kapasitesinde ise sınır bulunmadığını belirterek, Türkiye'de yaklaşık 6 milyon internet abonesi ve 39 milyon internet kullanıcısı olduğunu vurguladı.

Siber ortamda güveni ve güvenliği olumsuz etkileyen unsurların başında da istek dışı elektronik e-postaların (spam mesaj) geldiğine işaret eden spam mesaj yayan IP sayısının yüzde 99 civarında düştüğünü kaydetti.