En iyi dövüş sahneleri

Aksiyon sinemasının vazgeçilmezlerinden olan dövüş sahnelerinin en iyileri...

15.03.2010 - 19:30

En iyi dövüş sahneleri

Uzakdoğu sinemasından Hollywood'un klasik aksiyon filmlerine kadar türün olmazsa olmazıdır dövüş sahneleri.

Çoğu film klişe, sıradan sahnelerin ötesine geçemezken, birçok klasikleşen filmde dövüş sahneleri unutulmaz karelere dönüşüyor.

İşte internette 'Top 10' listeleri yayınlayan listverse.com'un seçtiği en iyi dövüş sahneleri:

10 - Han Vs. Kai - Romeo Ölmeli/ Romeo Must Die
Filmin final sahnesinde, gerçek düşmanının çok yakın bir arkadaşı olduğunu farkeden Han, onunla ölümüne kavgaya tutuşur. Han, kafaya 'iyi oturan' bir tekmeyle kardeşinin katilinin işini bitirirken ortam da alevlere bürünür.

9 - John Spartan Vs. Simon Phoenix - Cezalandırıcı/ Demolition Man
"Burası çok mu soğuk yoksa bana mı öyle geliyor?" Klasik "polis kötü adama karşı" tarzı filmlerin bu futuristik versiyonunda, imhacı adamımız dondurduğu eski düşmanının kafasını temiz bir tekmeyle yerle bir ediyor. Dövüşün saf gerilimi sonucunda ortam darmadağın olurken kahramanımız kılpayı ortamdan krutulmayı başarıyor. Bu bilimkurgu dövüşünde yumruklar, lazerli silahlar hatta demir pençeler bile kullanılıyor.

8 - Inigo Montoya Vs. The Man In Black - The Princess Bride
80'lerin en güzel kılıç savaşlarından birini içeren bu filmde kötü adamımız Siyah Giyinen Adam onurlu savaşçı Inigo Montoya ile kavgaya tutuşuyor. Düşmanına saygı duyan Inigo, onun uçuruma kadar tırmanmasına yardımcı oluyor hatta azıcık dinlenmesi için bile bekliyor.

7 - Robin Hood Vs. The Sheriff of Nottingham - Robin Hood Hırsızlar Prensi
Robin Hood ve Nottingham Şerifi arasındaki savaş, iyi bilinen bir hikayedir. 90'ların başlarında Robin Hood'un insanları zulümden kurtarmak ve babasının intikamını almak adına Nottingham kalesini altını üsütüne çevirdiğini çok izledik. İyilik ve kötülük arasındaki asıl savaş Hood'un okunu düşmanının göğsüne saplamasıyla sona eriyor.

6 - Wolverine Vs. Deathstrike - X2
Kendi geçmişi ile ilgili doğruları, yakınlık kurmaya çalıştığı Stryker'dan öğrenme çabasında olan Wolverine, beyni yıkanmış mutant Deathstrike ile karşılaşır. Benzer adamantyum maddesinden oluşan pençeleri ve iyileşme güçleri olan ikili, Wolverine'nin kötü kızımızın kafasına sıvı adamantyum pompalayarak öldürmesiyle sonuçlanan bir dövüşe girişir.

5 - William Wallace Vs. The Magistrate - Cesur Yürek/ Braveheart
En destansı filmlerden olan 'Cesur Yürek'te William Wallace'ın kraliyete karşı zeka dolu savaşının sonucu onun infazıyla sonuçlandı. Bir masaya bağlanan ve iç organları oyularak işkence edilen Wallace'dan Uzunbacaklı Edward'ın kral olduğunu kabul etmesi isteniyordu. Wallace'ın organlarının sökülmesiyle coşan kalabalık daha fazla kan için tezahürat ediyor, sıra kafanın uçurulmasına gelince de aynı kalabalık olayın vehametini anlayarak susuyordu. En sonunda kraliyet infaz ekibi mağlubiyeti kabullenirken tüm kuvvetini toplayan Wallace, 'Özgürlük' diye bağırıyordu.

4 - Ripley Vs. The Alien Queen - Yaratıklar/ Aliens
En büyük kabusunun kaynağı Alien (Yaratık) kraliçesiyle savaşmaya karar verdiği an Ripley'in dudaklarından dökülen kelimeler, kısa zamanda film tarihinin en iyi replikleri arasına girdi. Kocaman bir yaratığın gemisine kaçak bindiğini anlayan Ripley, sonradan arkadaşlarının gemide kraliçeyle başbaşa kaldığını farkediyor. Koruyucu zırhını giyinerek gemiye dönüyor ve canavarı gemiden uzayın derinliklerine fırlatarak ondan kurtuluyor.

3 - Neo Vs. Agent Smith - The Matrix Revolutions
Efsan efilmin üçüncüsünde finaldeki sahen sinema tarihinde şine az rastlanır bir sahnedir. Eski düşmanlarından yardım alan Neo, son kez Ajan Smith'i alt etmek üzere Matrix fişini takar. Yoğun yağmur altında birbirlerine doğru yürürken Neo, bu dövüşün nelere yol açacağını düşünür. Tanrı kuvvetinde iki kişinin ortalığı yıktığı, insanlığın kaderiyle oynayan bu dövüş uzun süre hafızalardan silinmeyecek.

2 - Maximus Vs. Commodus - Gladyatör/ Gladiator
Film ilerledikçe fesat ve sadist Commodus'un, Maximus'un hayatını mahvettiğini ve Roma'yı korku ve huzursuzluğun hüküm sürdüğü bir mekana çevirdiğini görüyoruz. Saf kalan tek şey gladyatörlerin Kolezyum'da ölümüne savaşmasıdır. Commodus, Maximus'un Kolezyum'da savaşmasına onay verirken iki tarafın da öldüğü zavaşta Maximus boğazına kamasını sapladığı anda düşmanının gözlerine bakarak intikamını almıştır.

1 - Darth Vader Vs. Luke Skywalker - Return of the Jedi
Ne denebilir ki? İyilik ve kötülüğün en uç versiyonu. Sorunlu ama çok yetenekli Jedi Anakin Skywalker, sinema tarihinin en kötülerinin bulunduğu karanlık tarafa geçerek gücünü artırır. Güçlü Anakin, Darth Vader olduğu zaman eski dostlarını öldürür ta ki ustası Obi-Wan Kenobi tarafından durdurulana kadar.

Ölüme terkedilen Vader bir şekilde kurtulmayı başarır, yarı adam yarı makine Sith Lordu'na dönüşür ve kin, öfke saçan biri haline gelir. Obi Wan'ı öldürerek intikamını alan Vader sonunda öz oğlu Luke Skywalker ile karşılaşır. Ve bu savaşta İmparator da kefaretini ödemiş olur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...