En iyi yatırım 'Zoraki Kral'

2006 ve 2011 yılları arasında 33 filme yatırım yapan UK Film Council, en başarılı yatırım olarak, 1 milyon pound’luk yatırımın yüzde 95’ini geri getiren, üç Oscar ödüllü ‘Zoraki Kral’ı seçti.

02.08.2011 - 17:27

En iyi yatırım 'Zoraki Kral'

İngiltere film endüstrisinin en büyük destekçisi UK Film Council, yılın en iyi ve en kötü film yatırımlarını açıkladı.

2006 ve 2011 yılları arasında 33 filme yatırım yapan kurum, en başarılı yatırım olarak, 1 milyon pound’luk yatırımın yüzde 95’ini geri getiren, Colin Firth’ün oynadığı üç Oscar ödüllü ‘King’s Speech/Zoraki Kral ’ı seçti. Geri kalan yüzde 5’i filmin yapımcılarının ilerideki projeleri için yatıran kurum ayrıca, yine Firth’ün oynadığı, 1 milyon 440 bin pound kâr eden komedi filmi’ St. Trinians’ı başarılı filmler listesine ekledi.

Başarılar Listesinde yüzde 87 geri dönüş ile Sam-Taylor Wood’un yönettiği John Lennon biyografisi ‘Nowhere Boy’ ve yüzde 101 geri dönüş sağlayan, New York’taki saldırıdan önce İkiz Kuleler’in arasından gerilmiş iple geçen Fransız ip cambazını anlatan ‘Man On Wire’ da bulunuyor.

Yatırımlarından ciddi kâr beklemeyen kurumun başarısızlar listesinde, komedi filmi ‘How To Loose Friends and Alienate People’ yatırılan 1 milyon 471 bin pound’un sadece 10 bin pound’unu geri döndürerek ilk sırada yer aldı. Listede ayrıca 1 milyon pound’luk yatırımın 22 bin pound’unu geri döndüren, İngiliz oyuncu Michael Caine’in emekli bir askeri canlandırdığı ‘Harry Brown’ da bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...