En iyisi Google, en komiği Wikipedia!

1 Nisan'da ücretsiz ansiklopedik bilgi paylaşma platformu Wikipedia'ya girenleri, ‘asparagas’ maddelerle dolu bir sayfa karşıladı. Google da adını 'Topeka' olarak değiştirdi.

01.04.2010 - 12:05

En iyisi Google, en komiği Wikipedia!

Bugün dünyanın serbest bilgi paylaşım platformu Wikipedia.com adresine girenler, asparagas ya da çok tuhaf gerçek haberlerden oluşan '1 Nisan' anasayfasıyla karşılaşıyor. Örneğin ‘Günün seçkin maddesi’ kategorisinde “Karıyı (eşi) satmak; Tatmin edici olmayan bir evliliği sonlandırmak üzere uygulanan geleneksel bir İngiliz pratiği” maddesi yer alıyor.

Maddeye göre, karısını pazarda satmaya götüren adam, eğer varsa, çocukları da karısıyla birlikte satabiliyor. Wikipedia’daki maddeye göre ‘fiyatlar’ bir bardak bira bedelinden başlayıp 100 sterlin gibi ‘yüksek’ bir rakama ulaşabiliyor!

Wikipedia’nın '1 Nisan' kapağında yer alan diğer ansiklopedi maddelerinden bazıları şöyle:

- Japon merkezli bir çok uluslu şirket, müşterilerinden bazılarının yanlışlıkla 1999’a geri gönderilmesi olayını soruşturmaya başladı.
- Rusya’da çok tartışılan bir devlet başkanlığı kararnamesiyle ülkenin zaman içindeki varlığı daraltıldı.
- Çok zengin ve ünlü banker ailesi Rothschild’lar, 12 bin plastik şişeden yapılmış bir tekneyle Pasifik okyanusunu aşacak.
- Ve bunu okuyorsanız hatırlatırız; Rekorlara sahne olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı deneyi Dünya’nın sonunu getirmedi!

'Bunları biliyor musunuz?' bölümünden maddeler:

- 2007’de üretilen Skoda Fabia otomobillerde kullanılan malzemeler arasında margarin ve macun şekerleme de bulunuyordu.
- Tom Cruise, düşman yerlileri kahramanca tepelediği için Şeref Madalyası’yla ödüllendirilmiştir.
- Tarihte bugün Apple Bilgisayar, aslında ‘kendi bilgisayarını kendin yap’ setleri üreterek işe başladı.
- Nova Scotia belediyesi, Halifax kenti halkına yayınladığı talimatla herkesin bölgede en az 200 farklı kişiyle seks yapmasını istedi.
- 1970’de bugün, nezaretteki 670 bin Gremlin’den ilki serbest bırakıldı.

GOOGLE, ADINI TOPEKA OLARAK DEĞİŞTİRDİ
Amerikan internet devi Google, 1 Nisan dolayısıyla ismini Topeka olarak değiştirdi. Blogunda Topeka’nın patronu olarak imza atan Eric Schmidt, Google’ın ismini Topeka olarak değiştirdiklerini belirterek, "Kansas’ın Topeka belediye başkanı geçen ay kentin ismini Google olarak değiştirdiklerini açıklamış ve tüm dünyayı şaşırtmıştı. Biz de bu güzel jeste ne zamandır yanıt vermek istiyorduk" ifadesini kullandı.

Amerikalı kullanıcılar, arama motorunun açılış sayfasında Google’ın her zamanki renkli harfleri yerine Topeka harflerini görürken, Google’ın Başkanı Schmidt, Kansas ve Iowa yerlilerinin dilinde Topeka’nın "en iyi patates yetişen yer" anlamına gelmesinden dolayı, kendi internet sitelerinin de en iyi bilgi edinilen yerlerden birisi olduğunu düşünmek istediklerini kaydetti.

Topeka kenti geçen ay başında kentin ismini gayriresmi olarak, internet şirketinin Şubatta süper hızlı fiber internet ağı projesinden faydalanmak için "Google" olarak değiştirmiş ve proje kampanyasında "Google Kansas, fiber optiğin dünya başkenti" ifadesini kullanmıştı.

İnternet hızının pek de yüksek olmadığı ABD’de çok sayıda kent Google fiber projesine başvurmuştu. Seçilecek kentlerin birkaç ay içinde açıklanması bekleniyor.

Google’ın ismini değiştirmesi internet kullanıcıları tarafından en iyi 1 Nisan şakası olarak nitelendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...