En iyisi için kopya çekiyor

Yaban arıları sanılandan daha zeki... İngiltere'de yapılan bir araştırma, yaban arılarının diğer arıları izleyerek en iyi çiçeği bulmak için mantık yürütebildiğini ortaya koydu.

Anadolu Ajansı 05.04.2013 - 22:15

En iyisi için kopya çekiyor

Yaban arılarının ''en iyi çiçeği'' bulabilmek için mantık yürütebildiği belirlendi.

İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi ve Londra Zooloji Derneği'nden bilim insanlarının laboratuvarda yaptığı araştırma, küçük beyinlerine rağmen yaban arılarının diğer arıların davranışlarını izleyecek ve bundan sonuç çıkarabilecek kadar zeki olduğunu gösterdi.

Araştırmacılar yaban arılarının, diğer arıları izleyerek en çok rağbet gören çiçekleri öğrendiğini, aynı renk çiçeklerde daha fazla nektar bulunduğu sonucuna vardığını belirtti.

Bilim insanları Elli Leadbeater, başka arıları izleyerek nektarın nerede bulunduğunu öğrenmenin çok zor bir mekanizma olduğunu ancak yaban arılarının bunu başarabildiğini vurguladı.

İşçi arıların nektar bulabilmek için her gün yüzlerce çiçeği dolaştığını belirten bilim insanları, yaban arılarının ''kopya çekerek'' rengine göre doğrudan nektarın bulunduğu çiçeğe yöneldiğine dikkati çekti.

Araştırma ''Current Biology'' dergisinde yayımlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...