Bilim adamları güneş sistemimizin dışında bulunan CoRoT-Exo-7 adı verilen bir yıldızın etrafında dolaşan yeni bir gezegen keşfetti. Şimdiye kadar güneş sistemi dışında keşfedilmiş en küçük gezegene COROT-Exo-7b adı verildi.

Paris’te gerçekleştirilen CoRoT Sempozyumu’nda tanıtılan gezegen, Avusturya, Belçika, Almanya, İspanya ve Brezilya’nın tarafından yürütülen COROT 2009 görevi sırasında keşfedildi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamada Dünya’dan 1.7 kat daha büyük olduğu belirtilen dış gezegen (exoplanet), şimdiye kadar keşfedilmiş en küçük dış gezegen olarak kayıtlara geçirildi.

Gezegen, COROT-Exo-7 adı verilen yıldızın etrafındaki dönüşünü oldukça yakın bir yörüngede 20 saatte tamamlıyor. Güneş’ten oldukça küçük olduğu belirtilen Corot-Exo-7 yıldızı, Dünya’dan 457 ışık yılı uzaklıkta bulunan Tekboynuz Takımyıldızı içinde bulunuyor.

Henüz özkütlesi bilinmeyen dış gezegenin yüzey sıcaklığı 1000-1500 santigrat derece arasında. Bu yüksek sıcaklık nedeniyle gezegenin yüzeyinin lav veya su buharıyla kaplı olabileceği belirtiliyor.