NTV

'En pratik mühendislik yazılımı'

Türkiye

Dünyanın en büyük 3D CAD yazılımı geliştiricisi SolidWorks, geleneksel SW World fuarını bu yıl ABD’nin Orlando kentinde düzenledi.

Mühendislik alanında sunduğu yazılımlarla Türkiye’de hızla büyüyen SolidWorks, 15’incisi gerçekleştirilen uluslararası etkinlikte yüzlerce iş ortağını bir araya getirdi. ‘Bilimsel gelişime’ dayalı bir şekilde büyümeye devam edeceğini belirten SolidWorks, mühendislik dünyasına sunduğu en yeni ürünü ‘Mechanical Conception’ı tanıttı.

3D yazılımlarını kullanan müşteri sayısı 2 milyona ulaşan, dünya genelinde 1 trilyon projenin geliştirilmesinde yazılımları tercih edilen SolidWorks, üç gün sürecek SW 2013 fuarında en yeni ürününü tanıtırken, 2013 ve sonrasına ait planlarını açıkladı. Bilgisayar, sanayi tasarımı, veri yönetimi, işlemci, yazılım yönetimi ve diğer birçok alanda hizmet veren SW ortakları, yeni ürünleriyle SW 2013’te yer aldı.

SW 2013 açılışında sahneye çıkan ilk isim SW CEO’su Bertrand Sicot oldu. Sicot, 1993 yılında kurulan, 1997’de Fransa’nın Dassault Systemes şirketi tarafından satın alınan SolidWorks’ün, ‘16 yıldır sürdüğü başarıyı devam ettireceğini’ belirtti ve amaçlarının büyümeye devam etmek olduğunu söyledi.

SolidWorks’ün sadece mühendisler ve öğrenciler tarafından değil, bireyler tarafından da kullanılmaya başlandığına dikkat çeken Sicot, SW yazılımlarının herkese ilham verdiğini ve insanların yaratıcılıklarıyla kendi ürünlerini ortaya çıkarmaları için en harika araç olduğunu belirtti. Sicot, SW kullanarak bisikletten saate kadar kendi tasarımlarını yapan insanlara değindi ve ‘SolidWorks kendi kendine harika olan bir yazılım değil. Harika insanlarla harika iş çıkaran bir yazılım. Harika insanlar ne kadar fazlaysa biz de o kadar ileri gideceğiz’ dedi.

‘GELECEK AYNI YÖNTEMLERİN TEKRARI OLMAYACAK’
Sicot’un ardından sahneye çıkan Dassault Systemes CEO’su, bir diğer Fransız Bernard Charles, 2013’e kadar geride bıraktıkları yolda elde ettikleri başarılara değinirken, gelecekteki büyüme için en önemli olan girdinin ‘doğal kaynaklar’ olduğunu vurguladı.

Charles, ‘3D tecrübesi, sanayi için milyonlarca parça üretmenin ötesine giden bir deneyim… Gelecek aynı yöntemlerin ve bilgilerin tekrarlandığı bir yer olmayacak. Tersine, değişimin, yeni araçların ve yöntemlerin sunulduğu bir yer olacak’ ifadesini kullandı.

‘Dünyayı değiştirebileceklerini ve yüz milyonların ihtiyacını yeni teknolojilerle karşılayabileceklerini’ söyleyen Charles, söz ettiği değişimi gerçeğe dönüştürebilmelerini sağlayacak potansiyele küresel işbirliği ağıyla ulaşabileceklerini ifade etti.

BUZDAĞI SÜRÜKLEME PROJESİ
Charles, ‘doğal kaynakların gelecekte sunulacak ürünler için çok önemli bir girdi’ olduğunu belirtti ve SolidWorks’ün doğal kaynaklara erişimini genişletmek için yatırımlarını artırdığını ifade etti.

SW’ün doğal kaynaklara erişimini artırmak için 500 milyon dolar harcadığını ifade eden Charles, bu kapsamda 2011 yılında temelleri atılan ‘Ice Dream’ projesinden bahsetti. Önümüzdeki 20 yıl içinde dünyanın temiz su kaynaklarının 1/3’ini kaybedeceğine dikkat çeken Charles, bu soruna çözüm oluşturabilmek için dev buzullardan yararlanabileceklerini söyledi. Bu kapsamda, Kanada’nın Newfoundland eyaletinin açıklarında 7 milyon ton ağırlığındaki bir buzul, Kanarya Adalarına çekilmesi planlanıyor.

Gemilerle yapılacak ve 140 gün sürecek ‘sürükleme’ işlemi için, SolidWorks’ün 3D yazılımlarıyla dev buz dağının modeli çıkarılarak, yolculuk boyunca nelere maruz kalacağı önceden tahmin edilebilecek. Projenin başarılı olması halinde, 50 bin nüfuslu bir kente bir yıl yetecek temiz su sağlanacak.

EN YENİLİKÇİ DÖRDÜNCÜ ŞİRKET
Charles, konuşmasında SolidWorks’ün sürekli büyüyen rakamlarına da değindi. 2012’nin sonunda SW yazılımları kullanan müşteri sayısının küresel alanda 2 milyona ulaştığını söyleyen Charles, ‘bilimsel gelişime sadık kalarak büyümeye devam edeceklerini’ belirtti. Charles, SW yazılımlarının rakamsal olarak elde ettiği başarı hakkında birkaç veri sundu:

- Kurumsal müşteri sayısı 150 bine ulaştı,

- 3 bin 500 şirket ile ortaklık kuruldu,

- SW yazılımlarına internet üzerinden erişen kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştı,

- Dünya genelinde SW yazılımları kullanarak yürütülen proje sayısı 1 trilyona ulaştı.

Elde ettikleri başarıda, ‘bilimsel gelişimin yanı sıra yenilik ve müşteriye odaklı çalışmanın da büyük önem taşıdığını’ söyleyen Charles, sözlerini şu ifadeyle tamamladı:

“Forbes dergisi tarafından geçtiğimiz yıl dünyanın en yenilikçi dördüncü şirketi seçildik. Uzun dönemli bir planımız var. Gelecek, kesinlikle aynı yöntemlerin daha fazla tekrarlandığı bir yer olmayacak.”

‘MECHANICAL CONCEPTUAL’
Charles’ın sahneden inmesinin ardından, sıra SolidWorks’ün mühendislik dünyasına sunacağı en yeni ürünün tanıtımına geldi.

Sahneye çıkan SW Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Fielder Hiss, mekanik tasarımların hazırlanmasında mühendislerin en ağır yüklerini minimuma indirecek olan ‘Mechanical Conceptual’ yazılımını tanıttı.

Hiss, Mechanical Conceptual’ın zamandan tasarruf için en mükemmel yazılım olduğuna değinerek, ‘mühendisler için en esnek, pratik ve akıllı yazılımı geliştirdiklerini’ ifade etti.

Hiss, yeni yazılımın özelliğini kısaca özetledi: “3D CAD yazılımlarıyla yürütülen projelerde, proje için harcanan zamanın yüzde 31’ini konsept tasarımı alıyor. Mechanical Conceptual ile bu zaman kaybı artık ortadan kalkıyor.”

‘Tasarımda ortak zekaya önem verdiklerini’ söyleyen Hiss, “Mechanical Conceptual ile fikirlerinizi dijital olarak ifade edecek, aynı anda çoklu tasarım yapabilecek, projelerinizde esneklik kazanacak ve sosyal etkileşim kurabileceksiniz” dedi.

Yazılım diğer özellikleri:

- Mechanical Conceptual, mühendislere tek bir modelleme platformu sunacak, projeye defalarca baştan başlamayi veya üzerinden geçmeyi gereksiz kılacak.

- Projede ortaya çıkabilecek hatalar çok daha erken tanımlanacak, zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlanacak,

- Veriye erişim güvenlik altına alınacak. Bilginin üzerine yeni bilgi yazılması veya silinmesi halinde kaybolması gibi bir sorun yaşanmayacak,

- Ekran paylaşımı sayesinde birden fazla kullanıcı aynı anda proje üzerinde çalışabilecek,

- Yazılımda güncellemeler gecikmeden yapılacak ve kullanıcının aklını karıştırabilecek hiçbir gecikme yaşanmayacak,

- İnternet üzerinden erişim sayesinde projeler herhangi bir yerde herhangi bir zamanda erişime açık olacak.

Hiss, proje gerçekleştirmek için en pratik ve esnek yazılım olduğunu ifade ettiği Mechanical Conception’ın mobil cihazlara uyumlu olmasının büyük önem taşıdığını, bu alanda çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.