En ‘uluslararası’ Soyuz

İlk uluslararası uzay programı olan Apollo Soyuz Test Projesi’nin yıldönümünde, Soyuz roketi uzaya üç ülkeden astronot taşıdı.

16.07.2012 - 11:08

En ‘uluslararası’ Soyuz

Kazakistan’ın Baykonur üssünde Cumartesi günü gerçekleştirilen ateşlemede, Rus Yuri Malenchenko, ABD’li Sunita Williams ve Japon Akihiko Hoshide, dört aylık görev için Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ateşlendi.

Üç astronot, ISS’de geçirecekleri süre zarfında uzay istasyonunun bakımını yapacak ve çeşitli deneyler gerçekleştirecek. William, Soyuz roketinin taşıdığı Soyuz TMA-05M uzay aracına binmeden önce, “Maalesef görevimiz sadece dört ay sürecek. Keşke yıllar, yıllar boyu sürseydi. Yuri ve Aki ile harika bir vakit geçireceğimize eminim” dedi.  

NASA, uzay-havacılık sanayisindeki özel firmalarla astroonotlarını uzaya taşımak için yeni araçlar geliştirmekle uğraşırken, Rusların yardımıyla uzay görevlerine devam ediyor. ABD, 30 yıl süren uzay mekiği programını Temmuz 2011’de sona erdirmişti. Bu tarihten itibaren astronotlarını uzaya göndermek için Rus uzay araçları kullanan NASA, özel şirketlerle yeni uzay taşımacılığı araçları geliştiriyor. Mayıs ayında, Space X firması Dragon adlı uzay aracıyla ilk insansız kargo görevini gerçekleştirmiş ve ISS’ye kargo ilettikten sonra başarıyla Dünya’ya dönmüştü.

Astronotlar Akihiko Hoshide (solda), Yuri Malenchenko (ortada) ve Sunita Williams (sağda). Astronotlar Akihiko Hoshide (solda), Yuri Malenchenko (ortada) ve Sunita Williams (sağda).
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...