Endeavor son yolculuğa direniyor!

Son uçuşundan sonra emekliye ayrılacak olan uzay mekiği Endeavor'da arıza üzerine arıza çıkıyor.

09.05.2011 - 11:54

Endeavor son yolculuğa direniyor!

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), geçtiğimiz hafta fırlatılması beklnenen ancak son dakika arızaları yüzünden uçuşu ertelenen Endevavor’ın ‘16 Mayıs’tan önce gönderilemeyeceğini’ açıkladı.

Kurumdan yapılan basın açıklamasında, mekiğin elektrik sistemlerinde yeni testeler yapılması ihtiyacı doğduğu, bunların en az 1 hafta daha alacağı belirtildi.

Emekliye ayrılmadan önceki son yolculuğuna 29 Nisan’da başlaması beklenen Endeavor, ısıtıcı sistemlerindeki arıza yüzünden son anda bakıma alınmıştı. Elektrik sorununun mekiğin hidrolik sistemini besleyen turbo jeneratörlerden birine yakıt gidişini düzenleyen bir termostatın çalışmamasından kaynaklandığı, motor bölümünde yanmış bir bobin bulunduğu açıklanmıştı.

NASA Sözcüsü Candrea Thomas, devrelerin yer aldığı kutunun yenisiyle değişt,irildiğini, ancak birkaç gün daha dahili ve harici elektrik tesisatında testler yapacaklarını belirtti.

Endeavour'un 14 günlük seyahati sırasında en önemli görevi UUİ'ye, anti-maddenin varlığı veya görünmez karanlık maddenin doğası gibi, Evren'in büyük sırlarını çözmeyi hedefleyen 7 ton ağırlığında ve 2 milyar dolar değerindeki temel fizik deney modülü "Alpha 2 manyetik spektrometre"yi (AMS) götürmek olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...