Endeavour 'pencere' götürdü

Avrupa Uzay Ajansı'na ait bol pencereli gözlem kulesi Uzay İstasyonu ekibine manzara keyfi sunacak.

08.02.2010 - 12:19

Endeavour 'pencere' götürdü

Amerikan uzay mekiği Endeavour Uluslararası Uzay İstasyonu'na kenetlendi.


Endeavour'un 6 astronotu yaklaşık 2 hafta kalacakları uzayda UUİ'ye yeni bölümleri yerleştirmeye yarın gece başlayacak, ayrıca bakım ve onarıma yardım edecek. Mekik, UUİ'ye Tranquility adı verilen yeni bir oda ve uzay verandası (gözetleme kulesi) götürdü.

UUİ'nin son önemli ve büyük parçası ile yüksek teknoloji uzay verandası Cupola'yı taşıyan Endeavour'dan sonra yapılacak 4 mekik seferinin ardından, uzay mekiklerinin 2011'in eylül ayında emekliye ayrılarak müzeye gönderilmesi öngörülüyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, seyahatin başlıca amacının 3 numaralı parça Tranquility ile küçük Cupola modülünün UUİ'ye taşınması olduğunu belirterek, Tranquility modülünün UUİ'ye monte edilecek son büyük parça olduğunu kaydetmişti.

Şimdiye dek uzaya gönderilen en ileri teknoloji yaşam destek ünitesine sahip olan Tranquility de ayrıca istasyondaki havanın temizlenmesi ve kontrolünü sağlayacak bir sistemle mürettebat için tuvaletlerin bulunduğu bir bölme var. Modülde tüm bunların yanı sıra, mürettebat için başka yaşam üniteleriyle astronot ve yük taşıyan araçların kenetlenebileceği bir sistem bulunuyor.

Endeavour mürettebatının Cupola adlı küçük bir modül ile robot iş istasyonunu kurmasının ardından UUİ yüzde 90 oranında tamamlanmış olacak. Yeni modüller iki astronotun iki ayrı uzay yürüyüşü sırasında monte edilecek.

Cupola modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun sakinlerine muhteşem uzay manzarası sunacak. Cupola modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun sakinlerine muhteşem uzay manzarası sunacak.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...