NTV

Enerji Bakanı Greenpeace'te

Türkiye

Greenpeace eylemcilerinin Enerji Bakanlığı'nın önünde yaptığı gösterinin ardından, Enerji Bakanı Greenpeace'i ziyaret etti.

24 Kasım günü 23 Greenpeace eylemcisi üzerlerine nükleer atık varili kostümleri giyerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı binasının önünde hükümetin yeni nükleer enerji planlarını protesto etti.

İlişkili Haberler


Enerji Bakanı Taner Yıldız'ı geçmiş dört ihaleden ders almaya çağıran eylemciler “1, 2, 3, 4 Tamam. Nükleere katlanamam” yazılı bir pankart açtı.

Bu eylemin ardından Enerji Bakanı Taner Yıldız, Greenpeace Akdeniz ofisini ziyaret etti.

Greenpeace Türkiye Ofisi'ni ilk ziyaret eden Bakan olan Taner Yıldız, ''iade-i ziyaret'' diye tanımladığı toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, ziyaretinde şunları söyledi:

"Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili hassasiyetlerinden ötürü tebrik ediyorum. Biz dedik ki öncelikle yerli kaynakların kullanılması lazım. Bu tip teşhis kısmında mutabıkız. Ancak tedavi kısmında bizim omuzlarımızda hissettiğimiz sıkıntılar var.

Ben şunu demiyorum. Yerli kaynakları harekete geçirelim, günde iki saat elektrik kesmek zorunda kalacağız. Ben bu cümleyi kullanamam....

İkna edemediğiniz takdirde ikna olmanız gerekir. Çalışma grupları içerisinde gayet samimi şekilde birbirimize bilgilerimizi açmamız lazım. Enerji Bakanlığı hem verilerin toplanmasında, hemde değerlendirmesinde görevini yapıyor. Ben Greenpeace’nin genel merkezine gelmenin bir artı olduğu kanaatindeyim. Çünkü bizler hem sorumluluklarımızı yerine getirmede hemde bilgi konusunda kamuya da açık olmamız lazım. Kendileriyle bir arada olacağımızı belirtiyoruz.

Hem hükümet olarak hemde ben enerji mühendisiyim. Mühendis olarakta bunu söylüyorum. Sera gazları karbonmonoksit olarak baktığımızda nükleer istasyonların teknik verileri ortada. Ben modern Türkiye’nin, enerjiye alakalı olarak nükleer santrallerinin kurulmasının doğru olduğuna inanıyorum. Bu konudaki gayretlerimiz de devam edecek."

Bakanlık olarak sivil toplum örgütlerinin isteklerini samimi bir şekilde dikkate aldıklarını belirten Yıldız, Greenpeace'in iyi niyetle Türkiye ve dünyadaki iklim değişikliklerine karşı geldiğini, bu görüşlerin bir kısmına katıldıklarını bir kısmına ise katılamadıklarını dile getirdi.

Yıldız, Greenpeace'in hazırladığı ''Türkiye Enerji Devrimi'' kitapçığının her noktasını kurdukları bir ekip ile incelediklerini ve raporda güncellenmesi gereken birtakım veriler olduğunu belirterek, kuracakları bir heyet ile beraber bu bilgileri paylaşacaklarını söyledi.

Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Uygar Özesmi'nin Bakan Yıldız'a verdiği tişörtte yazan ''Nükleer ile Yaşamaya Hazır mısınız?'' sloganına dikkati çeken Yıldız, ''(Nükleer ile yaşamaya hazır mısınız?) konusunda ise biz hazırız''dedi.

Yıldız, ''İlk defa Greenpeace'i ziyaret etmeye nasıl karar verdiniz?'' sorusunu ise şöyle yanıtladı:
''Ben şeffaflığın gücüne inanan birisiyim. AK Parti Hükümetinin şimdiye kadar yürüttüğü politikalar son derece net açık, şeffaf ve verdiği mesajı topluma yararlı olarak gören bir yapıdadır. Fayda analizleri yapıldığında vatandaşımızın bunu kendinde hissetmesi lazım. Greenpeace'in biz katkıda bulunacağı herhangi bir bilgiye açığız. Biz yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının öncelikle tercih edilmesinin lazım geldiğini politikalarımızın başına koyduk ve dedik ki, öncelikle yerli kaynaklarımızın değerlendirilmesi lazım. Bu tip teşhis kısmında mutabıkız, ancak tedavi kısmında bizim omuzlarımızda hissettiğimiz faklı sorumluluklar var.Ben şunu söyleme lüksüne sahip değilim; (Biz yerli kaynaklarımızı harekete geçirelim, ancak günde 2 saat elektrik kesmek zorunda kalacağız. Çünkü büyüme hızının altında). Ben bu cümleyi kullanamam. Ben hem yenilenebilir kaynakları harekete geçirmek zorundayım, ama aynı zamanda da arz güvenliğiyle alakalı tüm tedbirleri almak zorundayım. Bu sorumluluk bize yüklenmiş. Nükleer enerji santralleri şu anda en az karbondioksit salınımı yapan ve sera gazları itibariyle en az salınım yapan güç santrallerinden birisi. İkna edemediğiniz takdirde ikna olmalısınız diye düşünüyorum.''