‘Enerji kayıplarını sona erdirecek’

Alevo Group tarafından geliştirilen akünün 2 MW’a kadar enerji saklayabildiği açıklanadı. Şirket, bu teknolojinin yaygınlaşmasının enerji üretiminde meydana gelen kirliliği azaltacağı görüşünde.

29.10.2014 - 16:23

‘Enerji kayıplarını sona erdirecek’

İsviçre merkezli Alevo Group, geliştirdiği yeni nesil akü teknolojisinin temiz enerji üretimini yaygın hale getireceğini duyurdu.

Enerji depoloma üzerine faliyet gösteren Alevo Group’un 68,5 milyon dolarlık (150 milyon TL) yatırımı meyvelerini vermeye başladı. Şirket tarafından dün yapılan açıklamaya göre, üretilen yeni akü teknolojisi, uzun vadede enerjideki kirliliği gözle görülür bir şekilde azaltabilir.

Şirketin ürettiği bu yeni akü, 2015 yılında Çin’in Guangdong bölgesinde kullanıma girecek. Çin’deki denemenin başarıyla neticelenmesi durumunda sistemin dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor.

Söz konusu akülerin 2 MW enerji saklayabildiğini belirten şirketin CEO’su Jostein Eikeland, bu teknoloji sayesinde boşa harcanan enerjinin kolaylıkla depolanabileceğine dikkat çekiyor.

Yapılan açıklamaya göre, yeni aküler, mevcut sistemin sebep olduğu kayıp enerjiyi  yaklaşık yüzde 11 oranında azaltıyor ve doğaya zarar veren Sera gazı salınımını da  yüzde 7 oranında düşmesini sağlıyor.

Bu alanda yaptığı yatırımların önümüzdeki 3 yıl içerisinde 2,500 kişiye istihdam sağlıyacağını belirten şirket yetililileri, geliştirdikleri yeni nesil akünün teknolojisi ve fiyatı hakkında bilgi vermekten kaçınıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...