Enerjik konserler zamanı

Art Brut, Aronas, Calibro 35, Instant Composers Pool Orchestra, Baba Zula... Babylon, Ekim'in ilk haftasında da yine dolu dolu.

29.09.2010 - 10:53

Enerjik konserler zamanı

Babylon'da yeni sezon açıldı. Akbank Caz Festivali konserlerinin yanı sıra Art Brut gibi İngiliz art punk akımının en önemli temsilcilerinden biri de sahne alacak.

İşte önümüdeki günlerde sahne alacak isimler:

Aronas / 1 Ekim
Ödüllü müzisyen Aron Ottignon’un projesi Aronas, Güney Pasifik’ten gelen melodileri modern caz müziğiyle harmanlayan farklı bir proje. Yeni Zelandalı Aron Ottignon, genç yaşına rağmen geliştirdiği vizyoner yaklaşımlarla cazda farklı boyutlar yakalayarak cazı kendine has bir şekilde yorumluyor. Müziğinde dinamik perküsyonları akılda kalan melodilerle birleştirerek, hiç temposu düşmeyen ve zaman zaman punk konserlerini andıran bir enerji ile sunan genç müzisyen, bu farklı çizgisiyle yeni nesil caz müziğinde bayrağı taşıyanlardan birisi olarak gösteriliyor.

Sahnede giydiği ilginç kostümleri ve enerjik piyanosuyla bir an olsun izleyenlerin ilgisini kaybetmeyen Ottignon, giderek artan bir şiddete sahip setleriyle de konserlerinde cazdan daha çok bir rock müzisyenini andırıyor.

Calibro 35 / 2 Ekim
60’lardan kalma İtalyan filmlerinin müziklerinden ilham alarak yola çıkan Calibro 35, Muse ve Franz Ferdinand gibi grupların prodüktörlüğünü yapmış Tomasso Coliva’nın çok beğendiği bir caz grubunu da yanına almasıyla kurulmuş. Milano’daki stüdyolarında tamamen eski film müziklerini yeniden yorumlayarak çalışan grup, özellikle klasik ve karanlık temalar üzerinde yoğunlaşarak kendi soundtrack’lerini oluşturmuşlar.

Caz, funk, klasik müzik ve doğaçlama elementlerini de içine katarak ilerleyen bu İtalyan sinema düşkünleri, şimdi eski film müziklerini yorumlamak yerine Avrupa sinemasındaki birçok filme orijinal müzikler yazıyor ve ayrıca kendi konser programlarına da aralıksız devam ediyor.

Instant Composers Pool Orchestra / 3 Ekim
Hollanda’dan farklı bir müzik kolektifi: Instant Composers Pool Orchestra ya da ICP. Post-modern caz müziğinde bayrağı taşıyan en büyük oluşumlardan biri olan ICP, Duke Ellington gibi ustaların miraslarından ilham alarak müziklerine oda müziğini ve Güney Afrika’nın folklorik öğelerini katıp, en sonunda doğaçlamanın özgürlükçü ruhunu da ekliyor. Bu bakımdan ICP, cazın avangart ve egzotik yönünü temsil ediyor. Her konserlerinde değişik bir performans gösteren ve hiç aynı kalmayan dinamik bir yapıya sahip bu 10 kişilik modern orkestra; piyanist ve besteci Misha Mengelberg’in önderliğinde çalışmalarına 40 seneden fazla bir zamandır devam ediyor ve sürekli değişen yapısıyla caz müziğinin yenilikçi kanadını temsil ediyor.

Art Brut / 5 Ekim
İsimlerini Fransız ressam Jean Debuffet'nin Londra'yı zamanında kasıp kavuran marjinal sanat akımından alan Artbrut, art-punk akımının en parlak ve dahi topluluklarından biri olarak kabul ediliyor. NME tarafından Art Wave akımı içinde Franz Ferdinand ve Bloc Party ile aynı grupta gösterilen Art Brut, solist Eddie Argos'un önderliğinde Chris Chincilla, Ian Catskilkin, Frederica Feedback ve davul'da Mike'tan kuruldu. Topluluk kurulduktan dakikalar sonra ilk single'ları Formed A Band'de dâhil olmak üzere birçok sayıda şarkıyı yazarak çevrelerini şaşkına çevirmişti. Brutlegs adını verdikleri ilk demo'ları ile eleştirmenlerin dikkatini çeken grup üyeleri, kısa süre sonra ünlü plak şirketi Rough Trade ile bir anlaşma imzaladı.

Art Brut eleştirmenler tarafından adeta alkışlanan ilk albümleri Formed A Band'i 2004 yaz başında yayınladı. İngiliz indie arenasının en popüler isimlerinden Carter The Unstoppable Sex Machine'in Fruitbat projesinde yer alan Art Brut ayrıca, Rock Against Racism, Wolfman & Pete gibi etkinliklerde yer aldı. Art Brut ayrıca The Libertines ve The Fades gibi isimlerle turneler gerçekleştirdi. 2005 yaz sezonuna Modern Art single'ları ile damgasını vuran Art Brut, bu kez kendi turnesine başladı ve Emily Kane single'larının ardından Bang Bang Rock'n Roll albümünü yayınladı. Daha sonra 2009 yılında Pixies’in efsane solisti Frank Black’in prodüktörlüğünde hazırlanan Art Brut vs. Satan albümüyle tekrar indie rock sahnesine geri dönüş yapan grup, Rolling Stone dergisi tarafından son yılların en önemli ve aykırı İngiliz topluluklarından biri olarak nitelendiriliyor. Ocak 2007’de Babylon tarihinin en ihtişamlı ve enerjik konserlerinden birisine imza atan Art Brut canlı performans başarısıyla festivallerinden de aranılan isimlerinden birisi.

Baba Zula / 7 Ekim
Geleneksel Türk müziğini apayrı bir elektronik düzlemde işleyen BaBa ZuLa, Ekim ayında iki geceliğine Babylon sahnesini tekrardan işgal etmeye hazırlanıyor. Halk müziğinin bilindik usüllerine yeni bir yorum getiren BaBa ZuLa, bir yandan elektronikle akustiği harmanlarken bir yandan da İstanbul’un güncel kaotik durumunu yansıtmayı başaran ender gruplardan. Her an farklı sürprizlere açık etkileyici canlı performansları zaman zaman toplu bir ayine dönüşen grup şu ana kadar 6 albüm çıkardı. Oyunlar ve filmler için de müzik besteleyen grup, merakla beklenen yeni albümleri “Gecekondu”yu Ekim ayında çıkarmayı planlıyor.

“Gecekondu” grubun son dönemdeki “saykodelik” sahne performanslarının kuvvetli bir yansıması niteliğinde. Belli bir kompozisyon dahilinde doğaçlamanın daha az kullanıldığı parçalarda Titi Robin, Bugge Wesseltoft, Serra Yılmaz ve Dr.Das gibi isimlere yer veren grup, şimdiye kadar Roskilde Festivali’nde, Fransa’da Printemps de Bourges’da, Berlin’de Now Festivali gibi bir çok uluslararası organizasyonda sahne aldı. Bu yıl dünya müzikleri fuarı Womex’in Showcase Festival’inde de yer alacak BaBa ZuLa, Babylon müdavimlerinin ve Türk alternatif folk müziği severlerin tartışmasız favorisi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...