FETÖ şüphelisi Enes Kanter'in 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi

Amerika'da yaşayan FETÖ şüphelisi basketbolcu Enes Kanter'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılması istemiyle iddianame düzenlendi.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2017 - 14:07 | Son Güncelleme : 20.12.2017 - 14:08

FETÖ şüphelisi Enes Kanter'in 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, müşteki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı tarafından başsavcılığa 17 Haziran 2016 tarihli şikayet dilekçesi sunulduğu aktarılarak, dilekçede, "Twitter'da @Enes_Kanter isimli kullanıcının yaptığı paylaşımlarda 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçunun işlendiğinin" belirtildiği kaydedildi.

Dilekçe doğrultusunda başlatılan soruşturma kapsamında, şüpheli ile ilgili emniyet müdürlüğünce araştırma yapıldığı ve şüphelinin Amerikan Ulusal Basketbol Ligi NBA'da oynayan Enes Kanter olduğunun anlaşıldığı bildirilen iddianamede, bu kişinin Amerika'da yaşadığı için ifadesine başvurulamadığı dile getirildi.

Şüpheli Kanter'in, Twitter'da 7, 9 ve 11 Mayıs ile 2 Haziran 2016 tarihlerinde yaptığı paylaşımlarla Cumhurbaşkanı'nı tahkir ve tezyif ettiği, söylemlerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Yargıtay yerleşik içtihatlarına göre "hakaret" suçu kapsamında kaldığı anlatılan iddianamede, şüpheliyle ilgili kovuşturmaya Adalet Bakanlığı'nın 1 Kasım'da izin verdiği kaydedildi.

İddianamede, şüpheli Kanter'in, "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Sayfa Yükleniyor...