NTV

Enez'de temizlik

Anadolu Ajansı

Türkiye

Tarihi güzellikleri, kendi kendini temizleyebilen deniziyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Enez'de, liman ve sahiller temizlendi.

Edirne Valisi Gökhan Sözer, Enez Limanı'nda düzenlenen ''Saros Temiz Kalsın' kampanyası öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Saros Körfezi'nin Ege Denizi'nin en önemli tabiat ve deniz varlıklarından biri olduğunu söyledi.

Körfezi korumanın ve gelecek nesillere bulduğu gibi devretmenin herkesin görevi olduğunu ifade eden Sözen, şunları kaydetti:

''Çevrenin ve denizdeki hayatın geleceği tehlikeye sokulmaktadır. Çevrenin ve denizin temizliğine dikkat çekmek üzere Enez Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı,sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve dalgıçlarımızla önemli bir etkinlik yapıyoruz. Denizi temizlemek önemlidir ama kirletmemek daha önemlidir.

Koruma ve kirletmeme bilincini ve Saros'un kıymetini bu tür etkinliklerle kamuoyuna duyurmak zorundayız. Hem denizin içinde hem de çevresinde bir temizlik kampanyası başlattık. Doğayı ve çevreyi koruma bilinci tüm kamuoyunda gelişinceye kadar da bu çabamızı sürdüreceğiz.''

Açıklamanın ardından 9 dalgıç, Enez Limanı'nın içinde bulunan çöpleri denizin dışına çıkartırken, öğrenciler de sahili temizledi.