Engelli işçi: Vekiller arayıp uyardı

Sorunlarını anlattığı Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın tepkisiyle karşılaşan görme engelli Nurallah Mehmetoğlu, olayın ardından bazı vekillerin kendisini arayarak “İşinden olursun” dediğini öne sürdü.

Engelli işçi: Vekiller arayıp uyardı

Batman’da pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Batman Bölge Devlet Hastanesi’ne giderek, incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, personelle yemek yerken çalışanlar sorunlarını iletti.

Altı çocuk babası görme engelli Nurullah Mehmetoğlu da Bakan Akdağ’a sorunlarını anlatmak istedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, Bakan Akdağ’ın yanına gelmesine yardımcı olduğu Nurullah Mehmetoğlu, "Biz burada asgari ücretle çalışıyoruz. Koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz" dedi.

Mehmetoğlu’nun bu şikayeti üzerine Bakan Akdağ, "Gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz. Para kazanıyorsun değil mi?" diye sordu. Bakan Akdağ’a "Evet" yanıtını veren Nurullah Mehmetoğlu, "Müteahhit şirketlerin yanından ne zaman kurtulacağız" dedi. Bakan Akdağ bunun üzerine, "Müteahhit şirketlerde çalışacaksınız, para kazanacaksınız, hadi bakalım" diye ekledi.

Mehmetoğlu, olayı şöyle anlattı:

"3 yıl önce işe başladığımda sigortam yapılmadı, aylık ücretim 7 ay süreyle verilmedi. Sağlık Bakanı ne sorunlarla karşılaştığımızı bilmiyor. Asgari ücretle 8 kişilik ailemi geçindiremediğimin farkında da değil. Pazar sabahı 08.00’den itibaren öğleye kadar beklediğim Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ’Bir dakikanızı alabilir miyim?’ deyince danışmanına ’Bu arkadaşımıza bir yemek ısmarlayın ve oturtun’ sözleri beni şok etti.

Daha sonra araya giren Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ’Gel derdini Bakan’a anlat’ dedi. Sayın Akdağ bana baktı ve elimi bile sıkmadan, söyledikleriyle adeta şok oldum. Sabaha kadar uyamadım. Büyük üzüntü duydum."

Nurullah Mehmetoğlu, bazı vekillerin olayın ardından kendisini arayarak uyardığını öne sürdü.

'İŞİNDEN OLURSUN'
Mehmetoğlu, şunları söyledi:

"İlkel koşullarda olan taşeron işçiliğinin son bulması için böyle bir talebi, Bakan beye iletmek görevimdi.

Hastanede 3’ü görme engelli toplam 7 engelli görev yapıyor. Olayın ardından AK Partili bazı milletvekilleri beni telefonla arayarak, ’Niye bunları basınla paylaşıyorsun. İşinden olursun’ sözleri beni ikinci kez üzdü.

Sağlık Bakanı Akdağ’ın tutumuna anlam veremedim. Karşıma çıkarsa yine de aynı talebimi dile getiririm. Ekmeğim için hakkımı arıyorum.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...