NTV

Enis Berberoğlu'nun tutuklanma kararına CHP'den ilk tepki

ntv.com.tr,NTV Haber,Anadolu Ajansı

Türkiye

Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında tutuklanmasının ardından CHP'de parti yönetimi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplandı. CHP grubu da Meclis'te toplantı yaptı. Adliye önünde açıklama yapan Engin Altay ise kararın muhalefete yönelik gözdağı olduğunu söyledi.

İlişkili Haberler

MİT TIR'larının görüntülerinin yayınlanması davasında yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu,25 yıl hapse mahkum edilerek tutuklandı.

Gelişme sonrası CHP'de hareketli dakikalar yaşandı.

Kararın ardından CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu MYK üyelerini acil toplantıya çağırdı.

Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında parti genel merkezinde basına kapalı toplantı yapıldı.

MECLİS'TE GERGİNLİK

Berberoğlu'nun tutuklamasi TBMM'DE de büyük yankı uyandırdı.

CHP Grubu da Grup Başkanvekili Özgür Özel başkanlığında TBMM'de toplandı.

Yaklaşık 45 dakika süren toplantının ardından CHP milletvekilleri karara tepki olarak Genel Kurul salonunu terk etti.

ENİS BERBEROĞLU'DAN İLK AÇIKLAMA

"MUHALEFETE GÖZDAĞI"

Öte yandan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay davanın görüldüğü Çağlayan Adliyesi'nde açıklamalarda bulundu.

Altay özetle şunları söyledi:

"Bugün Türkiye'de yargının tefessüh ettiği, yürütme organının kontrolü altına girmesiyle karşı karşıyayız. Bir ülkede yargıçlar diktatörü nasıl hoşnut ederim diye düşünerek karar veriliyorsa böyle adalete, böyle yargıya lanet olsun. Bu muhalefete gözdağıdır. Bu muhalif olan herkese gözdağıdır.

Aynı zamanda bu karar, son yapılan mühürsüz seçimde 'hayır' tercihinde bulunan bütün topluma da gözdağıdır. CHP'ye yönelik bir devlet zorbalığıdır. En açık faşist diktatörlüklerde bile olsa olsa muhalafet partisine yapılabilecek bir uygulamayla karşı karşıyayız. 

Ama unutulmamalıdır ki, gerek CHP, gerek diktatör karşıtları, bu güzelim ülkenin diktatörün çiftliği olmasına izin vermeyecektir. Ne yapılması gerekiyorsa bunu yapacağımızdan herkesin emin olmasını istiyorum. Bu dosya Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanmasının ana zeminin oluşturan bir dosyadır.

Gün gelecek milletvekilimizi tutuklama kararı veren bu dosya sebebiyle Recep Tayyip Erdoğan uluslararası mahkemelerde savaş suçlusu olarak yargılanacaktır. Bu haber ilk yapıldığında Erdoğan 'Ben onu öyle bırakmam' demişti. Onun dediği bugün gerçek olduğu ama CHP de onun yaptıklarını yanında bırakmayacak. Bu mahkeme kararını aziz milletimizin vicdanına havale ederken CHP olarak direneceğimizi yargının siyasallaşmasına boyun eğmeyeceğimizi demokrasiyi yaşatmak konusundaki kararlılığımızı da iletmek istiyorum."

AVUKATINDAN DEĞERLENDİRME

25 YIL HAPİS CEZASI

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, MİT TIR'larının durdurulması olayına ilişkin CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan 25 yıl hapisle cezalandırdı. Mahkeme heyeti, Berberoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi.

ETİKETLER