Erbaa'da bir haftada 7 bin ishal vakası

Tokat'ın Erbaa ilçesinde ishal nedeniyle 1 hafta içerisinde sağlık kuruluşlarına başvuran kişi sayısının 7 bine ulaştı.

Anadolu Ajansı 08.04.2009 - 18:09

Erbaa'da bir haftada 7 bin ishal vakası

Alınan bilgiye göre, ilçe merkezinden son 7 gün içerisinde 6 bin 800 kişi, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal şikayetleriyle sağlık kuruluşlarına müracaat etti.

Sağlık kuruluşlarına başvuranların büyük çoğunluğunun 2-3 gün içerisinde iyileştiğini, 18 kişinin ise hastaneye yatırılarak gözlem altında tutulduğunu ifade eden yetkililer, bunlar arasında sağlık durumu ağır seyreden bir vaka olmadığını kaydetti.

Sağlık Bakanlığından görevlendirilen uzman ekibin ilçede yaptığı incelemelere göre, ilk bulguların salgının ''su kaynaklı'' olduğunu belirten yetkililer, hastalardan alınan numunelerin Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'nda yapılan incelemesinde ''norovirüs'' tespit edildiğini bildirdi.

Salgının kontrolüne yönelik olarak bölgede her türlü önlemin alındığını, vatandaşlara gereken duyuruların yapıldığını söyleyen yetkililer, vatandaşların sağlık çalışanları dışındaki kişilerin değerlendirmelerine itibar etmemeleri konusunun yetkili kişilerce vurgulandığını belirtti.

Yetkililer, vatandaşlara, çiğ sebze ve meyveleri kaynatılmış suyla iyice yıkamalarını, içme suyu olarak kapalı pet şişe su tercih etmelerini, suları kaynatarak tüketmelerini, ellerini sık sık sabunla yıkamalarını, genel hijyen önlemlerini almalarını önerdi.

"BAŞVURULAR AZALDI"
Erbaa Kaymakamı Erdal Çakır, ilçede önceki günlerde çok sayıda kişinin hastanelere başvurduğunu kaydetti. Hastanelere gelen vaka sayısının giderek azaldığını ifade eden Çakır, ''Bize gelen şikayetler azalıyor, yatan hastamız kalmadı gibi, birkaç kişi var'' diye konuştu.

Vakaların yoğun olduğu günlerdeki sıkıntıyı şu anda atlattıklarını belirten Çakır, ''Artık 5-6 gün içerisinde rutine girer diye bekliyoruz. Yani normalde her gün ishal ve karın ağrısından kaç kişi geliyorsa, yine aynı rakama gelecek diye bekliyoruz. Yani şu an itibariyle bizim sağlık yönünden çok acil bir şeyimiz kalmadı, tedbirlerimiz yine devam ediyor'' dedi.

İlçe merkezindeki okulların dezenfekte edilmesi amacıyla pazartesi ve salı günleri tatil edildiğini hatırlatan Çakır, ilçe merkezindeki tüm okulların bilirli çerçevede dezenfekte edildiğini, özellikle tuvaletlerin ve kapı kollarının temizlendiğini söyledi.

Vakaların sudan kaynaklandığını tahmin ettiklerini, ancak kesin olarak sudan geçtiğine dair ellerinde net bilgi olmadığını anlatan Kaymakam Çakır, içme suyunda yüksek miktarda klorlama yapıldığını belirtti. Çakır, klorlama yapıldığı belediye anonsları, mahalli televizyon ve kaymakamlığın internet sitesi aracılığıyla halka duyurduklarını, ayrıca vatandaşlara suyu kaynatarak tüketmelerini önerdiklerini de söyledi.

NOROVİRÜS
Tüm yaş gruplarındaki salgınların yaklaşık yüzde 80'inden sorumlu olduğu belirtilen norovirüs hakkında yetkililer şu bilgileri verdi:

''Virüs, ağız yoluyla alındıktan sonra genellikle 24–48 saat sonra hastalık ortaya çıkmaktadır. Belirtiler karında kramp şeklinde ağrı, bulantı kusma ve bazı vakalarda ishal şeklindedir. Hastaların çoğu 2 ya da 3 günde iyileşir.

Spesifik bir tedavisi ve aşısı yoktur. Ana tedavi aşırı sıvı kaybetmemiş şahıslara kaybettikleri sıvıyı ağız yoluyla almalarının önerilmesi, ancak aşırı sıvı kaybeden veya kusması olan hastalara damar yoluyla gerekli sıvının verilmesi yoluyla olmaktadır.

Vatandaşların ilaca ulaşmalarında herhangi bir sıkıntı söz konusu olmamaktadır. Hastalık genel olarak kendini sınırlar niteliktedir. Norovirüs klorlamaya dirençli olup 60 derecelik ısıda etkisiz hale gelmektedir. İnsandan insana bulaşma çok çabuk ve kolay olabilmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...