Erbakan'ın yerine Kamalak

Necmettin Erbakan'ın vefatıyla boşalan Saadet Partisi Genel Başkanlığı koltuğuna kongreye kadar Mustafa Kamalak oturacak.

05.03.2011 - 16:31

Erbakan'ın yerine Kamalak

Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu’nun (GİK) 7 saat süren toplantısının ardından basına açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Mustafa kamalak, kongreye kadar genel başkanlık görevinin kendisine verildiğini söyledi.


Saadet Partisi'nin her bir üyesinin sadece bir partiyi değil, Türkiye'yi değil, dünyayı yönetebilecek nitelikte olduğunu savunan Kamalak, ''Ancak yapılan müzakereler sonucunda bu görev bana tevdi edildi Allah utandırmasın'' ifadelerini kullandı.

12 Haziran'da yapılacak seçimlerin önemine dikkati çeken Kamalak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Milli görüş mutlaka iktidar olacaktır. Çünkü Türkiye'nin sorunlarını çözecek alternatif parti değil, tek çaredir milli görüş. Hocamızın vefatının ardından 'milli görüşte boşluk mu olacak' şeklinde yorumlar gündeme getirilmeye çalışılıyor. Şundan emin olun, yüce milletimiz var oldukça milli görüş var olacaktır. Çünkü milli görüş milletimizin görüşüdür, ruhudur ve bizzat kendisidir.''

Açıklamadan sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Mustafa Kamalak, ''Genel başkanlık görevine ne kadarlık bir süre için seçildiniz'' şeklindeki soruya '' Biz bir teşkilatız, partiyiz. Milli görüşüz. Önümüzdeki aşamalarda hem Başkanlık Divanı hem de Genel İdare Kurulumuz Türkiye'nin lehine olan neyse onu yapacaktır'' cevabını verdi.

Kamalak, 12 Hazirana kadar Saadet Partisi'nde kongre olup olmayacağı yönündeki soruyu da '' Onarın hepsini değerlendiririz'' diye yanıtladı.

''Kongre seçimden sonraya mı kaldı'' şeklindeki soru üzerine Kamalak, ''Bu sadece benim yetkimde olan bir şey değil. Biz bir teşkilatız, yetkili organlarımız var. Bu konuları enine boyuna başkanlık divanı ve genel idari kurulunda değerlendiririz''diye konuştu.

Kamalak, diğer partilerle yürütüldüğü belirtilen ittifak görüşmelerine ilişkin de ''Biz bütün insanları kardeş bildiğimiz gibi partileri de kardeş biliyoruz. Türkiye'nin menfaati neyi gerektiriyorsa onu yaparız'' dedi.

Merhum Genel Başkan Necmettin Erbakan'ın sürdürdüğü ittifak görüşmelerine devam edip etmeyeceklerini soran gazeteceye Kamalak, ''Bütün işlerimiz hocamızdan emanet olduğu üzere daha hızlı bir şekilde aksatmadan hatta daha da ileri götürülerek sürdürülecektir. Burada ölçü, milletimizin menfaatidir'' yanıtını verdi.

FATİH ERBAKAN: GÖREV VERİLİRSE KAÇMAYIZ
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Fatih Erbakan, GİK toplantısının ardından parti genel merkezinden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erbakan, kongreye kadar Mustafa Kamalak'ın genel başkanlığa seçilmesini, ''İnşallah hayırlı olur'' şeklinde değerlendirdi.

Kongre sürecinde aday olup olmayacağı yönündeki soruya da Erbakan, ''Önemli olan partimizin çizgisinde devam etmesidir. Ben veya başkasının genel başkan olması önemli değil. Görev verilirse kaçmayız'' yanıtını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...