Erdem: CHP görevini yapmadı

Referandum sonuçların önceden tahmin eden Tarhan Erdem, CHP’nin görevini yapmadığını söyledi. CHP’nin marjinal fikirler öne sürdüğünü söyleyen Erdem, “Büyük parti olmayı reddetti” dedi.

Haberler 13.09.2010 - 11:56

Erdem: CHP görevini yapmadı

Referandum sonuçlarını en isabetli tahmin eden Konda araştırma şirketinin sahibi Tarhan Erdem, NTV’ye konuk oldu.

Gazeteci Tarhan Erdem, CHP’nin referandum sürecinde yanlış bir politika izlediğini söyledi.

Tarhan Erdem, şöyle konuştu:

“Bu sonuç genel seçim için de bir fikir verir. Bu halk oylamasında yüzde 80 mertebesinde kişi, anayasa değişikliğinin içeriğini bilmeden, kendi partisinin fikriyle, duygularıyla sandığa gitti. Yüzde 15-20 ise içeriğe oy verdi. Yüzden 15-20’yi çıkarıp, partilere dağıtıp bakmak lazım. Yüzde 80’nin önemli bir kısmı, o yüzde 58’in içindedir. Yüzde 40’ın üzerinde AK Parti’nin oyu var. O yüzde 15-20’nin dağılımında Halk Partisi görevini yapamadı.

Doğruları söyleseydi, tablo daha başka türlü olacaktı. Halk Partisi çok farklı, çok değişik politika uygulamalıdır. Halk Partisi biraz daha rasyonel davransaydı büyük iki parti olacaktı; AK Parti ve CHP. Toplamı yüzde 75-80 olabilirdi. O zaman daha istikrarlı bir toplum olacaktı. Ancak CHP, büyük parti olmayı reddetti. Marjinal fikirlerle, uç fikirlerle netice alacağını zannetti. Alamayacağını gördü, bundan sonra da alması sözkonusu değil. Doğru yol, büyük parti olmaktır.

İktidar partisi bundan çok mutlu olmuştur, çok önemli bir avantaj sağladığını fark etmektir. Kendi öz kanaatlerine doğru mu, yoksa toplumun isteklerini doğru mu gidecektir. Kendisinin karşısında bir kitle durmaktadır. O kitleyi dikkate alacak mıdır, almalıdır.

Sayın Başbakan 2007 seçiminde de böyle bir konuşma yapmıştı. Güzel konuşma yapmıştı, bugün de doğru şeyler söyledi. Ama bunları takip etmek, devam etmek lazım.

Sayın Başbakan, kuşkulu olanların, bizim ‘endişeli modern’ dediğimiz büyük kesimin sayısı 5.5-6 ya da 7 milyonun fikirlerine, ihtiyaçlarına endişelerine cevap verecek politikalar oluşturması yapması lazım.

Bunu yapabilirse, kendisinin tehlikeli olmadığının, demokrasiden sapmak istemediğini ispat edebilir. Karşı olanlar bunun emarelerini görmüş, bunu söylüyor değildir. Onlar kendi endişeleri nedeniyle karşılar.”

Sayfa Yükleniyor...