Erdoğan: 28 belediyeye kayyumda geç kalındı

İstanbul'da kıldığı Kurban Bayramı namazı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili de değerlendirme yaptı.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 12.09.2016 - 08:22 | Son Güncelleme : 12.09.2016 - 08:28

Erdoğan: 28 belediyeye kayyumda geç kalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Orman Bölge Müdürlüğü içerisindeki Fatih Ormanı Camisi'nde kıldı.

Erdoğan, sabah saatlerinde Tarabya'daki Hüber Köşkü'nden torunları Ömer Tayyip Erdoğan ve Ahmet Akif Albayrak ile çıkarak, Fatih Ormanı Camisi'ne geldi.

Burada bayram namazını kılan Erdoğan'a, oğlu Bilal Erdoğan ve İstanbul Valisi Vasip Şahin de eşlik etti. Namaz sonrasında vatandaşlarla bayramlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisini bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı:

"Öncelikle tüm milletimin, tüm İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu bayramın tüm insanlık için barışa vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum, tüm mazlumların, mağdurların aydınlık geleceği için bir vesile olmasını temenni ediyorum..."

28 BELEDİYEYE KAYYUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 belediyeye kayyum atanmasıyla ilgili olarak, "Aslında bu yeni bir şey değil. Bana göre geç atılmış bir adımdır. Daha önce bu adımın atılması gerekirdi. Bu benim daha önce de temennimdi.

Temennim odur ki, bu 28 belediye örnek bazı adımlar atmak suretiyle bugüne kadar oralardaki halka verilmemiş olan hizmet inşallah bundan sonra çok daha farklı şekilde verilmiş olur..."

FIRAT KALKANI HAREKATI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Fırat Kalkanı Harekatı' ile ilgili de şunları söyledi:

Zaman zaman medyada 'taraflar' diye bazı ifadeler kullanılıyor. Hiçbir zaman devlet, terör örgütleriyle taraf olmaz. Hükümetimiz atılması gereken adımlarla süreci devam ettirmekte. Bu adımlara destek veren muhalefetimize tüm STK'lara teşekkür ediyorum.

"Biz biliyorsunuz hep sabır sabır, sabrettik ama en son hatırlayın Gaziantep'teki o kına törenlerinde 56 vatandaşımız ki bunların 29-30'u 18 yaş altı gençler ve çocuklardı. Onların şehadetiyle, onların ölümüyle neticelendi. 100'e yakın yaralı o olayda...

14 yaşında bir canlı bombayla bunu yaptılar. İşte bütün bu olaylar olacak hala biz buna sessiz mi kalacaktık, hala biz bunu değerlendirmeyelim, bunun üzerine gitmeyelim mi diyecektik Onun üzerine biliyorsunuz, bizler de gerek kara harekatıyla, oradaki ılımlı muhalefete destek verdik ve ilk adımı Cerablus'ta attık. Ardından Rai Bölgesi'yle ilgili adımımız var. Bunun dışında da şu anda bizler yine bölgede gerek Amerika, Koalisyon Güçleri, gerek öbür tarafta batıya doğru Rusya ile, dedik ki burada sizlerle iş birliği yapabiliriz yeter ki Türkiye tehdit altında olmaktan çıkması lazım.

Çünkü sizler bir sınır ülkesi değilsiniz ama Türkiye burada bir sınır ülkesidir, dolayısıyla bu kararlı yürüyüşünü devam ettirecektir, ta ki bu tehdit sınırlarından, oradan ayrılsın. Burada bir terör koridoru oluşturmaya gayret eden PYD var, YPG var, oraya sızan DEAŞ var. Biz bunlara karşı bu mücadeleyi vererek burayı biz bir terör koridoru olmaktan çıkartıp bir 'barış koridoru' haline getirmek, kendimiz için bir güvenli bölge haline getirmek zorundayız. Şu anda attığımız adımların hepsi de buna yöneliktir. Bu konuda kararlılığımız devam edecektir."

Sayfa Yükleniyor...