İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul'a 3. havalimanı projesinin finansmanı için düzenlenen imza törenine katıldılar. 

Önce Davutoğlu'nun bir konuşma yaptığı törende, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan kürsüye çıktı.

Erdoğan şunları söyledi: 

"İstanbul'a dünyanın en büyük kapasiteli havalimanını kazandıracak projenin en kritik adımını atıyoruz. Projenin, 4.6 milyar euroluk kredi finansmanın imza törenini gerçekleştiriyoruz. Finansman desteği için elini taşın altına koyan kamu ve özel bankalara şükranlarımı sunuyorum.

Yeni bir dönemin kapıları aralanıyor. Bu proje tamamlandığında Türkiye, bilhassa İstanbul, dünya hava trafiğinde küresel bir merkeze dönüşecek. 

Havalimanının yapıldığı alan, birilerinin ifade ettiği gibi tesadüfen seçilmedi... Projeyi hazmedemeyen belli kesimlerin ifadelerinin aksine, bu havalimanı çevre hassasiyeti açısından dünyaya örnek olacak. Bu havalimanı, kendi enerjisini üreten ve doğa dostu olacak şekilde tasarlanmıştır... 

İlk etap hizmete girince, hiçbir yerde olmayan şekilde aynı anda iki uçak buraya iniş yapacak. Ayrıca, büyük gövdeli uçaklar da buraya inişlerini gerçekleştirebilecekler...

Ulaştığımız her hedef, bizim için yeni bir başlangıçtır. Artan özgüven de birilerini rahatsız ediyor, bunu da görüyoruz. Bunun farklı araç ve yöntemlerle dışa vurulduğunun da farkındayız. Asıl niyet, sıkıntı ve mesajları gayet iyi biliyoruz. Türkiye'nin 90 yıllık tarihi, bir yönüyle de, bu mücadelelerin tarihidir. Türkiye'nin önü diğer devletlerden daha ziyade, çalışmadan, üretmeden kazanmaya alışmış grup tarafından kesilmiştir...

2013 yılında 3-5 ağaç bahanesiyle başlatılan Gezi olaylarının asıl hedefi bu havalimanıdır. 17-25 Aralık darbe girişiminin hedefi, şahsım ve dönemin hükümetinin yanında bu projede elini taşın altına koyan firmalardır... Marmaray da bunlardan dolayı 4 yıl gecikmeyle açıldı.

Başbakan Davutoğlu: "Bu eser tamamlandığında, 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşılması öngörülüyor. İnşallah, havalimanının ilk etabı 2018'in ilk çeyreğinde hizmete girecek..."

Geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız milli araba projemizin ilk prototiplerini kamuoyuyla paylaştı. Bunun üzerine birileri hemen gazetelerinde 'Milli değil, devşirme', 'Yerli değil, çakma' diye manşet atarak projeyi ilk aşamasında sabote etmeye, itibarsızlaştırmaya çalıştı.

Oysa bu çalışma dünyada nasıl yapılıyorsa ülkemizde de o şekilde yapılıyor. Aynı şekilde havalimanı için de bir başka ülke yapınca tarihi yatırım diye alkışlayanlar konu Türkiye olunca hemen çevre ve doğa hassasiyetlerini hatırlıyor...

Türkiye, 2023 hedeflerine uygun olarak yapması gerekenleri kararlılıkla hayata geçirecek."